Uznávaný anestéziológ, docent Pavol Török (71), sa na margo tohto lieku vyjadruje pozitívne, pričom ho už bežne podávajú pacientom v košickom kardiocentre. Ich počet vrátane infikovaného personálu už prevýšil 50-ku a prvé výsledky relatívne rýchleho uzdravenia sú veľmi povzbudzujúce. Samotní lekári však upozorňujú, že zatiaľ neexistujú klinické dôkazy o jeho účinnosti. Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) majú covidovú jisku, oddelenie a kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde liečia aj ventilovaných pacientov, teda ťažké stavy.
„Všetci pacienti, aj v ťažkom stave na ventilátoroch, dostávajú ivermektín od doby, keď je legálne povolený. Predtým si tento liek jednotlivci doniesli z Rakúska a pokiaľ si to pacient žiadal, podali sme mu ho na jeho vlastnú zodpovednosť. Úplne prvé skúsenosti máme s vlastnými lekármi, ktorí sa infikovali a boli v relatívne nie ťažkom štádiu. Po prvých troch dávkach za 5 - 6 dní boli bezinfekční a na siedmy deň nastúpili do roboty s negatívnym PCR testom,“ uviedol pre Nový Čas docent Pavol Török (71).
Nie je to všeliek
Podľa neho u pacientov nastal veľmi rýchly útlm reprodukcie vírusu a ani u jedného z nich to neprešlo do ťažšieho štádia ochorenia. „Ivermektín však nie je všeliekom, hoci u zhruba 90 percent pacientov funguje celkom dobre. U tých, čo majú aj iné závažné ochorenie, však nedokáže vždy včas potlačiť infekciu. Podanie spolu s vitamínmi C, D, E, ďalej zinkom, selénom a antibiotikami však spôsobuje radikálne zlepšenie, ktoré je u ľahších a stredných stavov ochorenia pacientov aj vidieť,“ pokračuje s tým, že doteraz sa to u nich týka už vyše 50 pacientov, pričom nespozorovali vážnejšie vedľajšie príznaky. „Akurát prvý deň po požití nastali mierne hnačky, čo však mohli spôsobiť aj uhynuté parazity, ktoré podráždili črevá,“ podotkol lekár.