„Mali sme už dopredu naštudované informácie o ivermektíne a protokole, akým treba postupovať v prípade nákazy, a tak sme začali okamžite hľadať cestu k tomuto lieku. Zháňali sme ho všetkými možnými zdrojmi cez známeho,“ spomína Sylvia. Otcovi nasadili dve dávky a spolu so sestrou i manželom sami užili liek preventívne. „Zlepšenie prišlo prakticky okamžite na druhý deň. Ustúpili bolesti, horúčky, malátnosť. Som presvedčená, že sa tak stalo vďaka ivermektínu, aj keď rodičia užívali aj vitamíny a výživové doplnky,“ dodáva.
Primár: Treba ho aj pre nakazených doma
Ivermektín si pochvaľuje aj Peter Szeghy, primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci. „Mali sme koncom decembra v nemocnici pacienta, ktorý ležal napojený na umelú pľúcnu ventiláciu osem týždňov. Nachádzal sa už v stave, keď sme mali vážne obavy, či sa vôbec podarí zachrániť mu život.
Po podaní ivermektínu bol výsledok výborný a dva dni po podaní sme ho mohli začať odpájať z umelej pľúcnej ventilácie,“ spomína. Vraví, že väčšinou vynikajúco zabral u pacientov vo veku od 50 do 60 rokov. „Myslím, že sa podarí zvrátiť tragédiu straty toľkých ľudských životov vtedy, keď ivermektín dostanú ľudia už s ľahšími príznakmi, takí, ktorí sa liečia doma,“ dodáva.