Ako informuje refresher.sk, mladá vdova zostala po úmrtí manžela sama s dvomi malými synmi Lukášom (3) a iba polmesačným Filipom. Všetko sa zvrtlo v polovici decembra 2020. Juraj bol vtedy v Martine a pripravoval sa na misiu v Bosne a Hercegovine. Neskôr sa zistilo, že na školení mala jedna osoba koronavír. Tú okamžite presunuli, ale príprava pokračovala ďalej. „Nedozvedela som sa, prečo školenie nebolo zrušené hneď , keď sa u jedného vojaka potvrdila nákaza. Naďalej nechali chorobu šíriť sa," uviedla vdova. "Nikoho neposlali do preventívnej karantény a školenie pokračovalo až do 18. decembra, kedy môj manžel vyšiel ako pozitívny,“ dodala.
Juraj po pozitívnom výsledku testu zostal v karanténe. Neskôr u neho prepukli vysoké horúčky, ktoré sa snažil liečiť Paralenom, Ibalginom a inými tabletkami. Jeho stav sa ale nezlepšoval. „Nechali ho samého 10 dní skoro v 40 stupňových horúčkach utrápiť sa na smrť,“ povedala zronená Dana. Podľa správy mohol mať vojak pneumóniu. Vdova sa nazdáva, že ošetrujúca lekárka s tým nič nespravila. Jurajovi nemohli vypísať antibiotiká, a tak mu bola odporučená studená sprcha a zábaly. „Lenže on nevládal prejsť ani na toaletu," vysvetlila zronená Dana. Kvôli manželovi začala konať a obvolala ďalšie dve lekárky. "Tie sa so mnou nebavili, len tá, čo písala správu, mi povedala, že môjho muža liečili takisto, ako liečia pacientov na ARO, ale že si nemám mýliť karanténne centrum s nemocnicou," uviedla.
So svojím manželom sa naposledy rozprávala 28. decembra. Portál pluska.sk sa obrátil na ministerstvo obrany. Rezort v tom má jasno: „Vzhľadom na nasadenie príslušníkov Ozbrojených síl na plnenie zákonom stanovených úloh, ako aj na boj s pandémiou, však nerušíme výcvikové aktivity pri identifikácii jednotlivých infikovaných účastníkov, k tomu sú prijímané práve vyššie spomenuté opatrenia. Naviac, ak v uvedenom prípade rátame stanovenú, minimálne päťdňovú inkubačnú dobu ochorenia, je veľmi pravdepodobné, že rotný Kemláge bol infikovaný ešte pred nástupom do kurzu," uviedla hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.
Kemláge sa dobrovoľne izoloval v karanténnom centre Lešť. „Pri nástupe bol riadne poučený o skutočnosti, že centrum nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a v zmysle platnej legislatívy zostáva jeho ošetrujúcim lekárom aj naďalej jeho všeobecný lekár," dodala hovorkyňa. "V prípade zhoršenia zdravotného stavu je pre vyššie uvedené skutočnosti nevyhnutné kontaktovať svojho všeobecného lekára. Takýto postup platí aj v prípade nastavenia liečby a predpisovania medikamentov,"vysvetlila Kakaščíková. Napriek tomu bol zabezpečený zdravotný dohľad a vojak nevykazoval kritické známky života.