Cieľom je zabezpečiť pre vtáctvo vhodné podmienky na hniezdenie a podporiť biodiverzitu vtákov. Ako pre TASR uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek, lokality sa vybrali podľa hustoty zastúpenia stromov vo verejnej zeleni, aby mali vtáky dostatok obživy pri výchove mláďat.
"Búdky budeme osádzať prevažne v parkoch, malých parčíkoch, rozptýlenej zeleni v rámci mestských častí, ktorá zabezpečí pokojné prostredie pre vtáčie mláďatá," priblížil Tomek. Snahou mesta je podľa jeho slov vytvoriť pre vtáctvo také podmienky, aby zastupiteľnosť vtáčích druhov a obsadenie vtáčích búdok na území Prešova boli čo najväčšie.
"Napríklad jedna rodina sýkoriek spotrebuje počas kŕmenia mláďat 120 miliónov vajíčok hmyzu, 150.000 húseníc a 75 kilogramov imág - dospelého lietajúceho hmyzu. Význam vtákov v prírode je veľký, pretože ničením škodcov udržiavajú biologickú rovnováhu," vysvetlil Tomek.
Každá vtáčia búdka bude označená popisným číslom. "To bude slúžiť pri výskume početnosti a druhového zastúpenia vtákov, ktorý plánujeme zrealizovať v letných mesiacoch. Všetky búdky budú ošetrené ekologickou povrchovou lazúrou do exteriéru. Rozoznáte ich podľa erbu mesta Prešov v ľavom rohu," dodal hovorca mesta.
Najnižšiu cenovú ponuku na dodanie a osadenie 150 vtáčích búdok v celkovej cene 3172,98 eura s DPH predložili Technické služby mesta Prešov v spolupráci so spoločnosťou BAT-MAN, ktorá sa podieľa na ich výrobe.