Jednoduchou matematikou tak človek dôjde k tomu, že nie všetok med v obchodoch je produktom včiel. Vedci z OSN a Medzinárodnej federácie včelárskych asociácií varujú predovšetkým pred podvodnými zmesami medu a ryžového sirupu z Číny. Bohužiaľ ale rovnakého podvádzania, teda riedenie medu sa dopúšťajú aj firmy v Európe.
Podľa OSN vzrástla produkcia medu za posledných dvadsať rokov o päťdesiat percent. Počet včelstiev sa zvýšil ale len o tridsať percent. "Je nemožné, aby bol tak veľký nárast produkcie medu pokrytý miernym nárastom počtu včelstiev. Veríme, že konzumenti sú podvádzaní, med je riedený ryžovým sirupom a ďalšími sladidlami," uviedol Ron Phipps, viceprezident vedeckej komisie včelárskej ekonomiky z Medzinárodnej federácie včelárskych asociácií.
Ľudia kupujúci poháre s nápisom med by mali kupovať produkt získaný len a iba stáčaním medu zo včelích plástov bez akejkoľvek prímesi či následného riedenia. Že sa tak dlhodobo nedeje, pred tým varujú mnohé spoločnosti testujúce med tuzemských aj zahraničných firiem. V lepšom prípade je med "iba" doriedený cukrovým roztokom, ale nájdu sa aj také výrobky, v ktorých nie je po mede ani pamiatky. Problémom je predovšetkým nulová regulácia týchto podvrhov v Číne.
Tá chrlí obrovské množstvá "medu" každý rok, hoci v krajine nemajú zďaleka toľko včelstiev, aby boli schopní toľko pravého medu vyprodukovať. Vedci z OSN apelujú na konzumentov, aby nekupovali v obchodných reťazcoch výrobky neistého pôvodu bez certifikátov a aby sa zaujímali o to, odkiaľ ich med pochádza. Pomôcť môžu tiež časopisy testujúce výrobky.