Na zveľadenie rodiska šľachtica prispela najmä maďarská vláda 8 miliónmi €, kým slovenská na záverečnú fázu obnovy naškrabala len 27-tisíc €.
V konečnom dôsledku ju však zatiahli Maďari, keďže z našej strany ochota pomôcť veľmi nebola. „Už finišujeme. No napriek tomu sa termín slávnostného otvorenia kaštieľa na počesť narodenia šľachtica, 27. marca, kvôli pandémii posunie o pár týždňov. Rekonštrukcia sa začala v septembri 2018, a aj keď sa moji predchodcovia snažili objekt zachrániť, vždy chýbali prostriedky,“ prezradila starostka Borše Anna Tünde Vargová.
V kaštieli boli naposledy po 2. svetovej vojne ubytovaní robotníci, ktorí budovali trať Družby. Neskôr bol devastovaný. „Kaštieľ už vo zveľadenej podobe je stále majetkom obce. Na jeho obnovu sa založila nezisková organizácia, ktorá nesie názov kniežaťa a cez ňu bolo možné opravu prefinancovať. Takto budeme kaštieľ aj prevádzkovať. Plánujeme tu organizovať nielen rôzne konferencie, ale aj sobáše,“ spomenula starostka.
Kuriozitou má byť aj tzv. úniková miestnosť. V nej sa uzamknú návštevníci, ktorí musia nájsť kľúč, aby sa dostali von. V blízkosti pamiatky sa chystá obec vybudovať detské ihrisko, prevádzkovať parkovisko, náučný chodník a požičovňu kanoe s prístavom, keďže neďaleko tečie rieka Bodrog.
V interiéri sa nachádza:
- konferenčná sála
- pamätné izby
- sobášna sieň
- reštaurácia s kuchyňou pre 80 návštevníkov
- tri apartmánové izby
- tzv. úniková izba
- recepcia s kioskom
František II. Rákoci (* 1676 - † 1735) bol sedmohradský veľmož a vodca posledného protihabsburského stavovského povstania v rokoch 1703 - 1711. Rodové priezvisko si jeho predchodcovia zvolili podľa názvu obce Rakovec nad Ondavou. V r. 1694 sa v Kolíne nad Rýnom oženil s vtedy 15-ročnou kňažnou Šarlotou Amáliou z Hessen-Rheinfelsu. Žili na Šariši na Rákociho majetkoch a mali syna Juraja. Keďže najvýznamnejším centrom jeho povstania boli Košice, nechala uhorská vláda previezť jeho telesné pozostatky v roku 1906 práve tam. Uložené sú v Dóme sv. Alžbety.