Pozametám a zahrám na heligónke
Lilianka (8) s mamičkou Veronikou (32), Varín (okr. Žilina)
- Na mojej mamine je najlepšie, že si na mňa vždy nájde čas. Rada jej pomáham s upratovaním, pozametám dvor a úplne najradšej s ňou pečiem škoricové hniezda. Veľmi rada sa s ňou prechádzam po prírode, za dedinou je hojdačka na strome, tam chodievame často. Keď ju chcem potešiť, zahrám jej na heligónke, nakreslím jej pekný obrázok alebo jej napíšem list, že ju mám veľmi rada.
Objímam ju a dávam jej kvietky
Boris (8) s mamičkou Katarínou (31), Košice
- Moju maminku robím šťastnú hlavne tým, že ju nezlostím, nakreslím jej niečo pekné a na oslavy jej darujem pekné kvietky. Občas si aj v izbe upracem, alebo pomôžem vyložiť umývačku riadu. Niekedy, keď je smutná, tak ju silno objímem. Teší ma, keď sa usmieva. Najšťastnejšia bola, keď som mal naposledy z diktátu nula chýb, to bolo prvýkrát, čo sa mi také podarilo. Stále, keď sa mi niečo dobré podarí, je veľmi šťastná.
Donesiem jej raňajky do postele
Šimon (11) s mamičkou Zuzanou (45), Komárno
- Snažím sa mamu robiť šťastnou po celý rok, zaslúži si to. Vždy keď môžem, dám jej nejaký darček, napríklad bonboniéru. Niekedy pomáham poumývať riad a upratujem. Cez víkend jej robím raňajky do postele a celý deň sa snažím byť k nej milý, nielen na MDŽ.
Medzinárodný deň žien
Každoročne sa oslavuje 8. marca. Sviatok bol stanovený OSN na počesť štrajku 40 000 newyorských krajčírok z roku 1908. Bojovali za zrušenie 10-hodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Clara Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu. Ten sa ustálil až po 1. svetovej vojne. Prvýkrát sa MDŽ v ČSR konal v roku 1921 a o rok neskôr už nadobudol masový charakter. Od roku1938 do roku 1945 sa nekonal, potom bol obnovený.