Platíte a neviete ani za čo?
Lýdia Začková, Poštová banka
- Ak vám odídu peniaze bez toho, aby ste vedeli za čo, nemusí ísť hneď o podvod, ale o takzvané neautorizované platby. Môže ísť o prípady, keď kartu použije rodinný príslušník, napríklad na hranie hier, zoznamky, stávkovanie, pozeranie filmov alebo sťahovanie hudby. Je potrebné, aby klient kontaktoval svoju banku a podal na neautorizované transakcie reklamáciu. V zmysle platnej legislatívy je klient pri neautorizovaných transakciách, o ktorých nemá vedomosť, odškodnený do 24 hodín. Následne sú podvodné platby reklamované u obchodníka. V prípade, že došlo k zneužitiu karty z dôvodu nedbanlivosti klienta, stratu, ktorá vznikla do momentu podania žiadosti o zablokovanie karty, znáša klient v plnom rozsahu.
Podvodné reklamy - Po kliknutí na takúto reklamu ste presmerovaní na stránku s podvodným obsahom, ktorá môže propagovať falošný tovar, za ktorý zaplatíte, ale nikdy ho reálne neuvidíte.
Falošné webové stránky - Útočník si zaregistruje doménu podobnú vyhľadávanej doméne, avšak v názve zamení jedno písmeno, napríklad z gréčtiny alebo hebrejčiny, a snaží sa tak prilákať používateľa na svoju vlastnú doménu.
Falošné darčekové karty a kupóny - Ak vás falošný kupón zláka a kliknete naň, do svojho zariadenia si môžete stiahnuť inštalačný program, ktorý by vám mohol napríklad nainštalovať trójskeho koňa.
Podvodné aplikácie - Mnohé e-shopy majú pre zjednodušenie nakupovania vlastné aplikácie. Uvedomujú si to aj kybernetickí útočníci.
Phishingové útoky - Zločinec vám napríklad pošle e-mail, ktorý sa tvári ako zákaznícka podpora Amazonu, a hovorí vám, že došlo k problému s vašou objednávkou. Ak chcete pokračovať, požiadajú vás o poskytnutie vašich osobných údajov.
Ako sa chrániť?
Neklikajte na čokoľvek, čo sa vám zdá byť čo i len trochu podozrivé. Neklikajte na odkazy s dobre znejúcou správou, ktoré vám zaslala neznáma osoba cez Messenger, Instagram či WhatsApp. Majte svoje zariadenie vždy zabezpečené bezpečnostným softvérom. Ak natrafíte na kupóny a darčekové karty na inom zdroji, ako sú oficiálne kanály spoločnosti, buďte opatrní a preverte si jeho pravosť. Nesťahujte si neznáme aplikácie z nedôveryhodných webov.
Čo robiť ako prvé
Sylvia Ďatelinková, Inštitút alternatívneho riešenia sporov pri Slovenskej bankovej asociácii
- Pokiaľ je platobná operácia autorizovaná platobnou kartou, banka takúto operáciu nemôže zastaviť alebo zrušiť. Banka je povinná pokyn platiteľa vykonať. Venujte autorizácii platobnej operácie náležitú pozornosť, nakoľko autorizáciou platby dáva záväzný príkaz na jej vykonanie. Pri podozrení na podvod je potrebné bezodkladne kontaktovať banku a požiadať o blokáciu platobnej karty a súčasne podať trestné oznámenie na polícii. Chybami sú porušenie bezpečnostných pravidiel, poskytnutie karty tretej osobe, či uchovanie PIN kódu pri platobnej karte.