Aj vaše domáce prostredie vie byť zdrojom viacerých škodlivín a toxínov. V rámci jarného upratovania sa ich ale dokážete úspešne zbaviť. Pomôcť môžu silné antioxidanty. Ktoré a ako?
Potenciálne hrozby u vás doma: Kde sa ukrývajú toxíny?
Hoci domácnosť môže na prvý pohľad vyzerať perfektne ako z časopisu o bývaní, existuje niekoľko zdrojov toxických látok, o ktorých nemusíte vôbec tušiť.
#1 Kávovar
Dnes je pomaly samozrejmosťou, že dokonalé cappuccino alebo iné druhy rôznych káv, urobíme doma stlačením jedného tlačidla. Sú však časti stroja, ku ktorým sa jednoducho nedostaneme. Podľa vedcov sa v nich hromadia rôzne druhy plesní škodlivých pre človeka. A ruku na srdce: kto rozoberie prístroj preto, aby sa presvedčil, či niekde nezostalo zaschnuté mlieko alebo zrnká mletej kávy?
#2 Sprchový záves
Magnetom na plesne sú aj závesy v našich sprchových kútoch. Preto by sa mali častejšie vymeniť. Skutočnosť je však taká, že namiesto odporúčaných 3 - 4 mesiacov, zostávajú v našich domácnostiach často aj celé roky.
#3 Koberce
Veľkú zbierku odumretej kože, plesní a baktérií vieme nájsť aj v kobercoch. Ak sa k tomu pridá vlhkejšie prostredie, množstvo nepriaznivých látok sa začne násobiť. Kedy ste ich naposledy skutočne poctivo vyčistili?
Antioxidanty: Bojovníci proti negatívnym vplyvom prostredia
Ak sme škodlivinami (aj keď nechcene), obklopení, pomôcť si vieme prostredníctvom jedla. Potraviny a pokrmy, ktoré konzumujeme, nám môžu vo veľkej miere poskytnúť ochranu. Najmä, ak obsahujú silné antioxidanty. Tie totiž účinne zasahujú proti voľným radikálom spôsobujúcim oxidačný stres a poškodenie buniek - napríklad starnutie pokožky, ochorenia srdca, slabú imunitu (Zdroj: Viarax.fr).
Ktoré antioxidanty v potravinách sú pre nás dôležité?
• Vitamín C - ochrana tela pred infekciou, chorobami, vírusmi, plesňami. Prijať “céčko” ako antioxidanty v jedle vieme prostredníctvom papriky, kiwi, brokolice, citrusov.
• Vitamín E - tento “antioxidant vitamín” pomáha pri obnove buniek a spomaľovaní ich prirodzeného starnutia, má protizápalové vlastnosti. Obsahuje ho hrozno, orechy, rastlinné oleje.
• Vitamín D - pomáha znižovať riziko nepriaznivých následkov zápalových chorôb, prispieva k sprvávnemu fungovaniu imunity. Prijímame ho zo slnečného žiarenia alebo kvalitných doplnkov výživy.
• B2 (riboflavín) - dokáže telo účinne ochraňovať pred oxidačným stresom a slúži ako prevencia mnohých chronických ochorení. Prirodzene ho obsahuje kel, petržlen, špenát, brokolica.
• Selén - pomáha zmierniť účinky oxidačného stresu v organizme, a znižovať riziko rozvoja niektorých druhov rakoviny.
Počas upratovania príbytkov pred prichádzajúcimi veľkonočnými sviatkami nezabúdajte ani na svoje telo. Očistite sa od možných hrozieb, ktoré na vás číhajú nielen mimo vášho domova. Doprajte si regeneráciu vo forme antioxidantov. Pomocou nich tak posilníte obranyschopnosť, podporíte zvýšenie energie a prispejete krajšej pleti.
TIP na záver:
Od 15. do 20. marca si na e-shope Zerex.sk môžete kúpiť antioxidanty so zľavou 15%. Viac info nájdete tu.