Taká je štatistika domáceho násilia za minulý rok, ako ju eviduje polícia za minulý rok. Oproti roku 2019 je to 71-percentný nárast. Dôvod? Pandémia a lockdown s prikázaným pobytom doma, ktoré priniesli najvyšší počet obetí domáceho násilia za posledných desať rokov. Je možné sa mu vôbec brániť a čo radia odborníci takýmto ženám?
Domáca izolácia je najčastejšie a pravdepodobne aj najúčinnejšie protiepidemiologické opatrenie. Problémom ale je, ak sa v nej ocitnú obete domáceho násilia, čo bývajú častejšie ženy. Tým ide v mnohých prípadoch doslova o život. A počet týchto prípadov prudko pribúda. Že k nárastu partnerského a domáceho násilia došlo, ale podľa nej jednoznačne hovoria aj dáta z národnej linky pre ženy zažívajúce násilie.
Za minulý rok sa počet volaní oproti roku 2019 zvýšil takmer o polovicu (48 %). O 37 % sa medziročne zvýšil počet žien, ktoré linku kontaktovali po prvý raz a o 43 % sa zvýšil aj počet hovorov od tretích osôb, teda príbuzných a známych žien zažívajúcich násilie. Odborníci radia ženám, ktoré takéto násilie zažívajú, aby sa niekomu s problémom zverili – okoliu, odborníkom psychológom, alebo zájsť rovno na políciu. Mária Víteková z Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie odporúča „zbierať si dôkazy o násilí partnera a tie ukladať na bezpečné miesto. Pomôcť môže aj okolie, napríklad susedka, ktorá takýmto obetiam násilia útoky dosvedčí pri trestnom konaní".
Vedeli ste?
Ak by ste sa potrebovali obrátiť na odbornú pomoc, volajte bezplatnú nonstop linku pre týrané ženy 0800 212 212. Pomôžu vám aj vtedy, ak zavoláte anonymne.
Čo hovoria policajné štatistiky
Pandémia priniesla zhoršenie policajných štatistík pri riešení domáceho násilia. V minulom roku zaznamenala nárast brutality páchateľov fyzických útokov voči obetiam, nad ktorými mali fyzickú prevahu. V týchto prípadoch teda išlo najmä o ženy či deti, V minulom roku vyšetrovala 477 prípadov týrania blízkej a zverenej osoby, čo je v porovnaní s rokom 2019 o 72 prípadov viac.
Rovnako vyšetrovala 8 813 prípadov domáceho násilia - v 1 048 prípadoch bol páchateľom príbuzný. V 673 prípadoch sme páchateľov stíhali väzobne, je to oproti roku 2019 o 58 viac väzobne stíhaných. V roku 2020 polícia vykázala zo spoločného obydlia 1 045 osôb, čo je o 153 prípadov viac, ako v roku 2019.
Čísla na Slovensku
- v roku 2020 bolo partnerom zabitých 12 žien - najvyššie číslo od roku 2010
- oproti roku 2019 je to 71-percentný nárast
- v roku 2017 zaznamenala polícia 11 zabití žien
- Národná linka pre ženy zažívajúce násilie v prvom polroku 2020 zaevidovala až štvornásobný nárast volaní
- v roku 2020 bolo zistených 477 trestných činov týrania blízkej osoby, čo je o 72 viac, než v roku 2019