Stať by sa ním mal Ondrejský cintorín, ktorý je tak ako ten Martinský vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Tento návrh však nie je novinkou a prvýkrát sa ho snažil presadiť súčasný minister životného prostredia Ján Budaj už v roku 2018. Poslanci hovoria, že v Martine je cintorín na pochovávanie známych osobností už zaplnený. Mesto má však opačný názor.
Cintorín v Martine bol vyhlásený za národný ešte koncom 60. rokov a je miestom posledného odpočinku viacerých významných osobností. Pochovaní tu sú spisovatelia ako Martin Kukučín, Jozef Cíger Hronský či politik Milan Hodža. Koaliční poslanci však navrhujú, aby sa k nemu pridal aj Ondrejský cintorín v Bratislave, ktorý má byť jeho logickým pokračovaním. „Národný cintorín v Martine, dnes už zaplnený, má mať aj naďalej to isté postavenie, ako doteraz. Zostane tak výrazom organického vývoja slovenskej komunity, ktorého pokračovaním má byť bratislavský Národný cintorín,“ informovali poslanci.
Ondrejský cintorín, ktorý je vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku, ponúka podľa poslancov dostatok priestoru na miesta posledného odpočinku pre významných predstaviteľov mesta, štátu, ale aj cirkvi či kultúry.
V Martine sú proti
Návrh sa však nepozdáva primátorovi mesta Martin Jánovi Dankovi, podľa ktorého cintorín rozhodne nie je plný. „Stále disponujeme voľnými kapacitami a na Národnom cintoríne pravidelne pochovávame. V prípade, že by k takejto situácii predsa len došlo, sme okamžite pripravení pristúpiť k rozšíreniu Národného cintorína,“ uviedol primátor s tým, že nerozumie, prečo mesto doteraz nikto v tejto veci nekontaktoval. Myšlienku o dvoch národných cintorínoch odmieta aj Rada národnej kultúry. „Národný cintorín by mal byť na Slovensku len jeden, rovnako ako iba jedno mesto je zákonom Národnej rady SR definované ako centrum národnej kultúry Slovákov. Tým mestom je na základe zákona Martin,“ uviedla rada.