Ten vraví, že Feldovi život v koncentráku možno zachránila jedna vec – že sa pre svoj talent stal maliarom nemeckého lekára Josefa Mengeleho, ktorého volali Anjel smrti. Ľudovít Feld († 87) je jedným z najsvojráznejších predstaviteľov košickej moderny, zároveň jedným z preživších vojnových rokov a väznenia v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau.
„Feldovu povahu a prácu výrazne ovplyvnilo jeho telesné postihnutie, hendikepovalo ho však iba fyzicky. Napriek nízkemu vzrastu študoval grafiku na budapeštianskej umeleckej akadémii, založil súkromnú umeleckú školu, prežil rok v koncentračnom tábore a po oslobodení sa celý zvyšok života húževnato venoval práci,“ vraví Michal Štofa, kurátor výstavy Felda vo Východoslovenskej galérii.
Feld sa ešte za života rozpomenul na desivé časy v koncentráku. On sám sa pre nízky vzrast ocitol medzi deťmi. Keď si nacisti všimli, že potajme ceruzkou kreslí portréty spoluväzňov, musel kresliť na príkaz.
„Vždy večer mi kresby zobrali, nikdy som sa nedozvedel, čo sa s nimi stalo. V deň oslobodenia mi ostali dve. Áno, istý čas som bol smutným kronikárom z Osvienčimu,“ priznal Feld, ktorý musel zakresľovať Mengeleho pokusy na ľuďoch, no žiadna z kresieb nebola neskôr objavená.