4.
- Ruky si položte na hrudnú kosť. Nádych cielite do rúk. Hrudná kosť vytláča ruky pri nádychu dopredu. Pozor, nezakláňajte sa v chrbtici a neťahajte plecia smerom hore.
5.
- Jednotlivé kladenie rúk so zacielením na konkrétnu časť pľúc môžete aj kombinovať. Napríklad si položíte ruku na rebrá, druhá ruka ostáva na hrudnej kosti. Následne strany vymeníte.
6.
- Na predýchanie zadnej časti pľúc si ruku uložte na protiľahlé stehno. Hlava a pohľad smerujú k dlani. Nádych zacielite do zadnej časti hrudníka. Pootvoríte ústa a pri výdychu horná končatina smeruje diagonálne hore. Opakujte niekoľkokrát. Potom ruky vymeňte.
7.
- Na aktiváciu prehĺbeného výdychu si zoberieme pohár s vodou a slamkou. Nadýchnite sa a cez slamku plynulo vydychujte do vody.
Rehabilitácia je extrémne dôležitá
Pavol Pobeha z Kliniky pneumológie a ftizeológie
- Zápal pľúc pri covide veľmi dramaticky ovplyvňuje mechaniku dýchania. Nie je to o tom, že by pacient nevedel dýchať normálne, bežne. Ale pľúca menia svoju konzistenciu, hustotu a spôsob, ako menia kyslík. Pacienti sa sami nevedia nadýchnuť, cítia, že musia vynaložiť oveľa väčšiu energiu na dýchanie, dýchajú plytko a rýchlo.
Žiaľ, pacienti nevnímajú dýchavicu, teda pocit sťaženého dýchania, veľmi dlho po ochorení. Ich okysličenie krvi je potom veľmi nízke, také, aké sme predtým nikdy nevideli. Robím na covidovom oddelení, neraz som videl pacienta, ktorý prišiel so saturáciami na úrovni 30 percent, čo je prakticky nezlučiteľné so životom. A pritom ten človek až v ten deň príchodu do nemocnice začal mať problémy s dýchaním.
S námahou po infekcii začnite postupne
Zuzana Rennerová, prednostka Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie LF SZU a Národného ústavu detských chorôb
- V prípade potvrdenia infekcie COVID-19 je nevyhnutné kontaktovať svojho pediatra, ale odporúčame kontaktovať aj špecialistu, u ktorého je pacient sledovaný. Po prekonaní infekcie neodporúčame hneď rýchlu záťaž, je potrebná dostatočná doba rekonvalescencie.
Aj u detských pacientov, hlavne u športujúcich adolescentov, sa stretávame s nedostatočnou rekonvalescenciou a rýchlym začatím fyzickej aktivity. Následne k nám však takíto pacienti prichádzajú s bolesťami na hrudníku a ponámahovými ťažkosťami.