Odborníci Národného ústavu detských chorôb NÚDCH v Bratislave pripravili zostavu cvikov v rámci respiračnej fyzioterapie. Podľa odborníčky Evy Zubaľovej je predýchanie pľúc dobrým krokom, či už ste prekonali COVID-19, alebo nie.
Jednoduché cvičenia sú určené pre všetky vekové skupiny a nezaberú viac času ako pár minút denne. ,,Cviky sú určené pre všetkých – pomôžu pacientom, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, a rovnako respiračná fyzioterapia je dobrý spôsob na posilnenie pľúc aj u zdravých detí,“ hovorí Eva Zubaľová, vedúca fyzioterapeutka Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH). Podľa odborníčky je ideálne cvičiť 2- až 3-krát denne, pričom jedna zostava trvá zhruba 5 - 6 minút.
Cieľom cvičenia je predýchať celé pľúca, hlavne tie dolné, ktoré sú pri plytkom dýchaní menej aktívne. „Správnym rozdýchaním môžeme využiť celú kapacitu pľúc,“ hovorí Eva Zubaľová s tým, že po pravidelnom cvičení počas niekoľkých mesiacov sa dýchanie prehĺbi. „Zhruba mesiac po prekonaní covidu musí ísť pacient na vyšetrenie k svojmu pľúcnemu lekárovi a tento čas by mal určite využiť na rehabilitáciu,“ vysvetľuje Pavol Pobeha z Kliniky pneumológie a ftizeológie.
1.
- Usaďte sa na stoličku, oprite si chrbát, vystrite sa, plecia voľne spustite dole. Nohy rozkročte na šírku panvy. Bedrové kĺby a kolenné kĺby zvierajú 90° uhol, členky sú pod kolenami.
- Pomaly, plynule sa nadýchnite nosom, hrudník sa rozvíja do všetkých strán. Ramená nezdvíhajte hore. Potom pootvorte ústa a vydýchnite.
2.
- Ruky si položte na spodnú časť brucha, prsty smerujú do slabín. Pri nádychu brucho nadvihne prsty smerom dopredu a do strán. Pozor, nepretláčajte vzduch do brušnej dutiny. Nádych je stále pomalý a plynulý. Zopakujte minimálne 5-krát.
3.
- Preložte si ruky na dolný uhol rebier. Prsty smerujú šikmo k sebe. Nadýchnite sa tak, aby rebrá odtlačili ruky do strán, prsty sa od seba odďaľujú. Pri výdychu sa prsty priblížia k sebe.