Petra Benčeka (47) z Levíc priviedol do oceňovaného umeleckého telesa Stanislav Titurus (72), ktorý v ňom odspieval neuveriteľných 50 rokov. Ako si spomínajú na svoje začiatky a aké okamihy boli pre nich zlomovými?
Zbor vznikol 3. 3. 1921, prežil druhú svetovú vojnu, časy socializmu a úspešne funguje až dodnes. Za ten čas získal mnohé významné ocenenia a priamo pre zbor tvorilo viacero legendárnych skladateľov - medzi inými aj Mikuláš Schneider Trnavský, Ján Cikker či Eugen Suchoň. V roku 1932 dokonca v Topoľčiankach navštívil zbor aj prvý prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk. V súčasnosti má 55 členov vo veku od 20 až do 73 rokov. Peter Benček (47) nastúpil do zboru pred 15 rokmi.
„Oslovil ma Stanislav Titurus, s ktorým som spieval v malom miešanom učiteľskom zbore Domovina v Leviciach. SZSU znamená pre mňa veľmi veľa. Je to môj druhý domov, moja psychická vzpruha popri mojom náročnom povolaní špeciálneho pedagóga a komunálneho poslanca,“ spomína na začiatky dnes už aj tajomník zboru. Dodáva, že si milovaný koníček vyžaduje veľa fyzickej energie: „No ešte viac energie, z psychickej stránky, do seba dostávam.“
Hrozilo mu vylúčenie
Stanislav Titurus (72) vstúpil do SZSU v marci 1971, teda v týchto dňoch oslávi neuveriteľných 50 rokov svojho pôsobenia v ňom. „Pre svoje hlboké náboženské presvedčenie a pôvod v katolíckej rodine farského organistu mu najmä v časoch socializmu hrozilo nútené vylúčenie a nútená pauza v zbore. Musel zniesť a vystáť si mnoho kádrových pohovorov, výsluchov a podobne. No osud to zariadil tak, že ako vzorný učiteľ zemepisu a telesnej výchovy, s vynikajúcimi pracovnými výsledkami, v SZSU spievať mohol naďalej,“ rozrozpráva sa o svojom tútorovi Benček.
„Pred niekoľkými rokmi mu zdravotné problémy a úplná strata sluchu v pravom uchu taktiež skomplikovali účinkovanie v SZSU, no svojou húževnatosťou a nezlomnou snahou, doplnenou hudobnými znalosťami, vynikajúcim hudobným sluchom v zbore zotrval. Po oslave storočnice zboru v tomto roku sa chce so zborom rozlúčiť a odísť do zaslúženého speváckeho dôchodku,“ dodáva.
Spevácky zbor slovenských učiteľov
Vznikol v roku 1921 a jeho počiatok je spojený s menom dirigenta Miloša Ruppeldta. Skupinka vyše 20 učiteľov - podľa vzoru moravských a českých učiteľov - založila Spevácky zbor slovenských učiteľov. Cieľom bolo budiť národné povedomie na Slovensku a pozdvihnúť jeho kultúrnu úroveň, taktiež hudobne vzdelávať a kultúrne pôsobiť na stáročia utláčaný slovenský národ. Prvotná myšlienka sa nesie celým storočím pôsobenia zboru, aj keď časom sa ciele menili.