Miroslava tvrdí, že by uvítala vrátenie aspoň časti z prehnanej ceny za ochranné pomôcky. Rajčanová sa vyjadrila, že mestské pohrebníctvo aktuálne prechádza finančným auditom: „Podľa jeho výsledkov sa budeme ďalej zaoberať možným zreálňovaním cien za ponúkané služby."
K situácii sa vo štvrtok vyjadril aj doterajší šéf pohrebníctva Boris Šramko. „Z funkcie riaditeľa bratislavského mestského pohrebníctva Marianum som odišiel sám, pretože som nebol ochotný podľahnúť tlaku, aby som zrušil poplatky za manipuláciu so zosnulými, ktorí boli pozitívni na ochorenie COVID-19," tvrdí. Dodáva, že umývanie, úprava či obliekanie zosnulých, ktorí mali COVID-19, je podnikateľskou činnosťou pohrebníctva a nie služba vo verejnom záujme, preto nie je možné takúto komerčnú službu financovať z verejných zdrojov.
Bolo by to podľa neho porušovaním zákona. Poplatok Marianumu nebol podľa Šramka až tak neprimerane vysoký, ako to bolo medializované, pretože vie o pohrebníctvach, kde sa takéto ceny hýbu v tisícoch. Nájdu sa podľa neho aj mestá, kde nie je pohrebná služba ochotná zosnulého, ktorý mal COVID-19, umyť či obliecť. „Dva poplatky za vývoz zosnulého a za obliekanie i úpravu zosnulého sa u nás hýbali na úrovni 443 eur. Na požiadavku magistrátu som tieto poplatky obratom znížil a sú dokopy na úrovni okolo 280 eur," uviedol.
V poplatku sú však podľa neho zahrnuté ochranné obleky pre zamestnancov, ktorí manipulujú so zosnulým, pre pracovníčku vykonávajúcu úpravu tváre zosnulého, pre upratovačku, prostriedky na dezinfekciu či príplatok pre zamestnancov za výkon rizikovej práce v infekčnom prostredí.
Priemerné ceny ochranných pomôcok:
- Ochranný overal - 9 eur
- Respirátor FFP2 bez ventilu - 1 euro
- Ochranný štít - 3 eurá
- Gumené rukavice - 11 eur (100 ks)
- Ochranný návlek na obuv (100 ks) - 4 eurá
SPOLU: 28 eur
*ceny závisia od požadovanej miery ochrany či materiálu