Krajčí začiatkom tohto týždňa pôsobil vyčerpane a otvorene povedal, že je pri viacerých veciach bezmocný. „Ja sa priznám, ja som bol trošku z toho sklamaný, keď som videl, čo sa tu deje. Nezmohol som sa na nič iné, len že som to ja nepodporil,“ povedal na margo opatrení, ktoré neprijali pred Vianocami. „Poviem, ako je, fakt som bezmocný,“ povedal, no zároveň demisiu nevidí ako reálnu.
Náhrada
Špekulácie počas štvrtka hovorili o tom, že Krajčí sa presunie do parlamentu na post šéfa zdravotníckeho výboru. Doteraz ho viedla poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková, s ktorou mali Matovič aj Krajčí dlhodobý spor. Meno nového ministra neoznámili. Skloňuje sa viacero variantov - prebrať to môže niekto zo súčasných štátnych tajomníkov - Jana Ježíková či Peter Stachura alebo štátny tajomník na financiách Marcel Klimek.
„Počul som už tri ďalšie mená, nechám priestor novinárskej kreativite, možno tam budú zaujímavé inšpirácie.“ Aké ďalšie zmeny sa vo vláde dohodli, zostalo zatiaľ nezodpovedané. SaS na sociálnej sieti len oznámila, že prijmú Memorandum dobrého vládnutia, ktorého dodržiavanie je nevyhnutné pre ďalšie pokračovanie strany SaS v koalícii.
„Richard Sulík verí, že s Igorom Matovičom našli cestu, ako spolu vychádzať, komunikovať a dodržiavať dohody,“ skonštatovali zo SaS. Počas dňa však koalícia ohlasovala aj spoločné vystúpenie. Po tom, čo Matovič vo vyhlásení opakovane útočil na SaS a Za ľudí, tak k ničomu nedošlo. „Zo strany našich koaličných partnerov je doslova amorálne rozhodnutie ukázať prstom na obeť pandémie,“ karhal ich premiér. Problémom sa tiež stala náhla podmienka, že Krajčí odíde až po spustení Sputnika.
Zlyhania na ministerstve
Systém očkovania a papalášizmus
- systém prihlasovania na očkovanie bol nedôstojný, sú to akési preteky, kto sa skôr prihlási, pričom sú v hre ľudské životy. Rezort sľubuje novú aplikáciu, virtuálnu čakáreň, kde sa budú môcť prihlásiť všetci a podľa veku budú dostávať oznam, kedy prídu na rad. Škandálom je, že zaočkovanými boli v mnohých prípadoch papaláši skrývajúci sa za kritickú infraštruktúru, mladé štátne úradníčky, nezamestnaní, taxikári či celebrity.
Celoplošné testovania
- exminister zdravotníctva Richard Raši ho považuje za jeden z najsilnejších impulzov pre šírenie pandémie na Slovensku. Súhlasia s ním aj vedci združení v iniciatíve Veda pomáha. „Celoplošné testovanie v podobe, ako u nás prebieha, považujeme za neefektívne a za krok k zvyšovaniu mobility a pandemickej únavy obyvateľov, zdravotníkov a samospráv,“ píšu v stanovisku.
Personálne výmeny
- vyčítajú mu neodborné personálne obsadzovanie a dosadzovanie blízkych ľudí na významné posty, napríklad na miesto riaditeľa ústavu srdcových chorôb v Košiciach vymenoval hutníka.
Nepresadil lockdown
- viacerí odborníci tvrdia, že práve nemastné-neslané opatrenia v decembri prispeli k tomu, že sa k nám dostala britská mutácia, ktorá je v súčasnosti dominantná.
Sporná 6. dávka
- začalo sa to 6. dávkou vakcíny, ktorá sa najprv pokútnym spôsobom vyťahovala a distribuovala medzi známych a celebrity, v tejto súvislosti nemocnice upozorňovali, že nemali ihly na vytiahnutie tejto dávky.
Zmena stratégií
- menili sa stratégie, kým napríklad lekár Peter Visolajský hovoril, že by sme mali ísť striktne podľa veku, rezort zdravotníctva hovoril, že učiteľov, taxikárov či revízorov uprednostnil vzhľadom na typ vakcíny.
Premárnené leto
- koaličný partner SaS upozorňoval, že treba prísnejšie nastaviť opatrenia ohľadom napríklad zabezpečenia hraníc a lepšej kontroly prichádzajúcich ľudí, nezabezpečil sa ani dostatok liekov využívaných pri liečbe ochorenia COVID-19.
Aplikácia eRúško
- „Je to trasovacia aplikácia, ktorá signalizuje ľuďom, keď sú s niekým pozitívnym v kontakte,“ ozrejmila Remišová s tým, že aplikáciu vyvinula štátna košická firma IT Slovensko. Ministerstvo zdravotníctva ju však doteraz neuviedlo do praxe.