Podľa vyhlásenia výrobcu to ukázala analýza dát z testovania v Británii. Podľa agentúry Reuters je tak očkovacia látka o krok bližšie schválenu liekovými regulátormi. Voči nákazlivejšiemu variantu vírusu, pôvodne identifikovanému v Británii a dnes častokrát prevažujúcemu, údajne vakcína chránila so zhruba 86-percentnou účinnosťou.
Novavax je okrem preparátov od firmy CureVac a ruskej vakcíny Sputnik V jednou z vakcín, ktoré v súčasnosti hodnotí Európska agentúra pre lieky (EMA). Tá doteraz pre podmienečné používanie v krajinách EÚ schválila vakcíny firiem Pfizer / BioNTech, Moderna, AstraZeneca a vo štvrtok tiež Johnson & Johnson.
Očkovacia látka od firmy Novavax bola účinná len z približne 55 percent v inej menšej štúdii uskutočnenej v Juhoafrickej republike, kde boli dobrovoľníci primárne vystavení tam hojne rozšírenej "juhoafrickej" mutácii koronavírusu.
V oboch štúdiách mala vakcína podľa výrobcu stopercentnú účinnosť, pokiaľ ide o zamedzenie vážnemu priebehu choroby Covid-19 alebo úmrtia. Výrazne však zabránila aj miernym priebehom. V Británii a JAR pri tom účastníci testovaní podanie látky dobre znášali.
Výsledky záverečnej analýzy v Británii sú do značnej miery v súlade s predbežnými údajmi, ktoré boli uverejnené v januári. Aj vtedy sa ukázalo, že vakcína Novavax je účinná z 96 percent voči nákaze pôvodným variantom koronavírusu a z 86 percent voči tej britskej.
Firma Novavax predpokladá, že výsledky štúdií použije pri žiadostiach o schválenie svojej vakcíny v rôznych krajinách. Zatiaľ nie je jasné, kedy požiada o schválenie v domovských Spojených štátoch alebo či schvaľovacie orgány budú požadovať dokončenie stále prebiehajúceho testovania v USA.