Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.03.2021 18:15 | Tip od Vás | Slovensko
Foto

Michal ako jediný Slovák prešiel americkým výcvikom SEALs: Zle vám príde už len pri jeho pekelnom opise!

Splnil si sen! Michal Ščepko (38) zo Serede zvládol ako jediný Slovák najťažší vojenský výcvik v najelitnejšej jednotke sveta US NAVY SEAL v Amerike.

Prihlásilo sa 250 ľudí, no náročný dril dokončilo iba 27. Niektorí nezvládli fyzické skúšky, ďalších zlomil príšerný psychický nátlak. Keď sa vrátil domov, ako veliaci poddôstojník roty Ženijného práporu v Seredi odovzdával skúsenosti mladším. Teraz pôsobí ako inštruktor vojenského potápania a učí v gyme.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Nadrotmajster pôvodne vojakom ani nechcel byť. „Skôr som chcel byť policajt. Neskôr profesionálny potápač, potom podnikateľ a nakoniec sa zo mňa stal vojak. Nebol to životný cieľ, ale neľutujem,“ povedal Michal, ktorý mal to šťastie a dostal sa na najťažší výcvik SEALs.

„Som šťastný, že som splnil všetky požiadavky, aby som sa výcviku zúčastnil a spokojný, že som mimoriadne ťažký kurz nevzdal a úspešný sa vrátil domov,“ usmial sa Michal, ktorý ani len netušil, že výcvik bude taký veľmi náročný. Pred výcvikom musel absolvovať prípravný výcvik na Floride.

 

„Minimálne požiadavky na vstupné preskúšanie pozostávali z plávania, kľukov, brušákov, zhybov a behu,“ opísal s tým, že prípravu na výcvik bral vážne. „Ráno som behával, poobedné tréningy som venoval posilňovni a tréningom v bazéne. Na prípravnom na Floride mi inštruktor vysvetľoval, že nemusím byť elitný atlét, aby som výcvik zvládol, vraj mi to nepomôže. Psychika je pre výcvik najdôležitejšia. Neveril som mu, no v prvých dňoch výcviku BUD/SEAL som zistil, že mal pravdu,“ dodal.

Pekelný týždeň

Začalo ich 250, no skončilo iba 27. „Výcvik trvá 6 mesiacov. Je rozdelený do 3 fáz,“ povedal s tým, že prvá trvala 7 týždňov. „Počas nej sa drilujú základné zručnosti. Denne sa musia plniť úlohy ako behy na 4 míle, plávanie v oceáne na 2 míle na čas,“ doplnil s tým, že čelili veľkému tlaku. Vonku bolo chladno a mokro, navyše uniformu mal plnú piesku.

Otvoriť galériu

„Súčasťou prvej fázy je pekelný týždeň. Tie dni nás dostávali na dno. Na konci zostalo 20 percent frekventantov. Za týždeň sme spali 5 hodín,“ zhodnotil. Postupne sa im zväčšovali odreniny lakťov a kolien, ktoré pálili pri dotyku so slanou vodou a trení látky maskáčov.

„Ležali sme v studenej vode v noci držiac sa za ruky, behali sme s člnmi na hlavách a nespali sme. Mnohí to nezvládli, odkráčali k zvonu a 3 gongmi odzvonili svoj koniec,“ spomenul. Druhá fáza bola o plnení úloh vo vode. „Tretia je zameraná na operácie na súši a s vrtuľníkom. Polovica sa odohráva na ostrove v Tichom oceáne. Tam sa aplikujú zručnosti v čo najreálnejšom bojovom prostredí,“ uviedol Michal s tým, že výcvik by si zopakovať nechcel.

Skúsenosti odovzdáva aj našincom. „Impulzom bolo pôsobenie v Afganistane. Tam som trénoval počas voľna v Kandaháre CrossFit gyme. Pôsobím v gyme v Seredi,“ uzavrel.

Otvoriť galériu
Veterán Marcinko
Zdroj: anc
  • V roku 1980 USA zbabrali operáciu na záchranu rukojemníkov v Iráne.
  • Velenie námorníctva preto požiadalo skúseného veterána Richarda Marcinka (80), ktorého starí rodičia pochádzali zo Slovenska, aby vytvoril novú špeciálnu jednotku v rámci špeciálnych jednotiek SEALs.
  • Marcinko bol v námorníctve od roku 1958 a bojoval vo Vietname.
  • Vytvoril v rámci SEALs tzv. Team Six, ktorý bol určený na okamžité nasadenie proti teroristom.
  • V roku 2011 jeho príslušníci zabili Usámu bin Ládina v Pakistane.

Jednotky seals

  • Skratka slov: Sea - more, Air - vzduch, Land - zem
  • Americké námorníctvo budovalo špeciálne jednotky od roku 1942.
  • Súčasné jednotky SEALs vznikli v roku 1962 počas vojny vo Vietname. 80 percent uchádzačov výcvik nezvládne.
  • Na výcvik sa od roku 2015 môžu hlásiť aj ženy, zatiaľ ho žiadna nedokončila.
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: ver, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Relácia Diskusný klub, ktorej hosťom bol Roman Michelko.
Michelko: Ak nás Smer nebude brať vážne, podáme zrušenie transakčnej dane do parlamentu!
Hraničný priechod v Makove (ilustračné foto).
Česi rozhodli: Cez tento hraničný priechod nebude možné voziť zvieratá či živočíšne produkty
(ilustračné foto)
Postrach pre STROMY a RASTLINY: VÝSTRAHA! Naše územie zasiahnu MRAZY
Archív
Štrajková pohotovosť pri Kancelárii Najvyššieho súdu SR: Toto je dôvod! Ako reaguje ministerstvo?
Pápež František
Pápež poslal na Ukrajinu veľký dar: Ľudia na fronte to veľmi ocenia
Vojna na Ukrajine má na svedomí tisícky životov (ilustračné foto).
Ukrajina v problémoch: Rusi sú na krok od dôležitého prelomu na fronte
Vojaci (ilustračná fotografia).
Prípravy na VOJNU? Exšéf tajnej služby varuje: Takto chce Putin pretvoriť Európu
Polícia informuje o aktuálnej situácii na hraniciach.
Hranice s Maďarskom a Rakúskom sa uzatvárajú: Slovensko vyčerpalo možnosti kontroly
John Cena v žilinskom podniku.
Váš Tip
Hollywoodsky herec opäť postavil Žilinu do pozoru: Kofolu a hamburger si vychutnával sám!
minister životného prostredia SR Tomáš Taraba
Tomáš Taraba s Dankom telefonoval o transakčnej dani: Dokedy podľa neho musí fungovať?
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Šéfka eurokomisie chce s Trumpom rokovať: Tajná ponuka pre USA odhalená!
Finančná správa zaistila na východe takmer 1,3 milióna nelegálnych cigariet.
Foto
Finančná správa zastavila v Michalovciach dodávku: Obrovské ODHALENIE! Neuveriteľné, čo sa im podarilo nájsť