Alexandr Gincburg, riaditeľ Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu (NICEM), ktoré vyvinulo aj vakcínu Sputnik V, uviedol, že "vakcína bola vyrobená a jej samostatná registrácia práve prebieha". "Po formálnej stránke je takmer pripravená na použitie. Niet tam už čo študovať," vyhlásil.
Gincburg vysvetlil, že imunita po podaní "light vakcíny" sa vytvorí do troch týždňov a bude pretrvávať tri až štyri mesiace.
Predpokladá sa, že ak sa takto zaočkovaný človek napriek tomu nakazí koronavírusom SARS-CoV-2, "nemal byť mať ťažkú formu ochorenia". Zároveň môže byť po troch mesiacoch od podania Sputniku Light zaočkovaný druhou zložkou vakcíny Sputnik V, čím sa predĺži obranyschopnosť tela.
Vakcína Sputnik Light je jednoduchšia na výrobu a bude určená prioritne na export. Jej účinnosť sa pohybuje na úrovni medzi 73 až 85 percentami. Hlavným cieľom aplikovania tejto vakcíny je znížiť počet úmrtí na koronavírusovú infekciu v krajinách, kde je úmrtnosť veľmi vysoká.
Šéf Ruského fondu priamych investícií (RDIF) Kirill Dmitrijev uviedol, že Sputnik Light sa môže stať "efektívnym dočasným riešením pre mnohé krajiny, ktoré sú na vrchole výskytu covidovej epidémie a snažia sa zachrániť životy čo najvyššieho počtu ľudí".
Nová upravená verzia pôvodnej vakcíny Sputnik V je druhou jednodávkovou vakcínou proti koronavírusu na svete. Prvenstvo v tomto smere si drží Johnson & Johnson.