Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
"Málokedy si niekto zoberie veľkého, starého alebo aj chorého psa. Vždy je však nádej," povedala pre TASR dobrovoľníčka Marta Oravcová, ktorej so starostlivosťou o zvieratá v Detve pomáhajú ďalší dvaja dobrovoľníci. Trinásť kotercov v Detve od roku 2019 spravuje občianske združenie (OZ) Zvieratkovo SK. "Naším cieľom je pomáhať najmä týraným a túlavým zvieratám, stále častejšie však ľudia zneužívajú našu činnosť a zbavujú sa psov. Vždy pomôžeme, pretože sa bojíme, kde zviera skončí, keď sa v rodine stane nechceným," vysvetlila predsedníčka OZ Petra Kmeťková s tým, že okrem detvianskych majú ďalších psov aj v dočasných opaterách. "Pre mačky v súčasnosti miesto nemáme, v prípade vážneho stavu však vždy poskytneme pomoc. Momentálne sú u nás tri s vážnymi diagnózami," dodala.
Jedným z mnohých ťažkých prípadov týraných psov je v súčasnosti v detvianskom koterci Alex. "Prišiel k nám v katastrofálnom stave, so všetkými chorobami," spresnila dobrovoľníčka. "Mali sme tu už vychudnutých psov, bez srsti, iba kosť a koža. Mali chrasty po koži a aj im krvácali rany," doplnila. "Používame šampóny, ktorými ich aj štyrikrát za týždeň kúpeme, aby sa im koža uzdravila. Osvedčili sa nám aj prírodné prípravky a aloe vera nápoje," podotkla.
Záujem o adopcie psov sa podľa Kmeťkovej počas pandémie nového koronavírusu znížil. "Vlani sme nemohli absolvovať adopčné podujatia, vďaka ktorým si zvieratá nájdu nový domov. Preto sa znížil aj počet adopcií," zhodnotila s tým, že za šesť rokov fungovania eviduje občianske združenie vyše 3000 adopcií. "Veľakrát sa však stane aj to, že od nás ľudia odídu so psom, po ktorého si pôvodne neprišli. Je to o prvom pohľade a vzájomných sympatiách," poznamenala Oravcová. "Mali sme prípad, že si psa adoptovali a neskôr ho doniesli späť s tým, že mal úzkosť a keď je sám doma, robí zle. Nebolo to dobré riešenie, keď je vôľa, zviera sa dá vychovať," pripomenula.
"Psy nie sú celé dni zavreté v kotercoch, majú výbehy, venčenia, hry, výcvik i socializáciu," podotkla Kmeťková. Venčiť psa z kotercov môže prísť ktokoľvek, pre nový koronavírus je to však s dodržaním opatrení. "Do areálu ľudí nepúšťame, po dohode im psa odovzdáme pri bráne. Samozrejmosťou sú rúška, rukavice alebo dezinfekcia rúk. Prechádzať sa môžu po okolitých horách a lúkach, cesta autom však nie je dovolená," vymenovala dobrovoľníčka s tým, že choré psy na prechádzky nechodia. "Nechcú sa vodiť, nevedia, že im nechceme ublížiť. Neveria ľuďom, boli to týrané psy a stále sa boja," spomenula.
Ľudia môžu zvieratám priniesť do kotercov deky, plachty, obliečky či hračky. "Pomohla by aj materiálna pomoc, drevené dosky, cement, sadrokartón a aj farby, ktoré sú nevyužité. Budujeme zateplené koterce, bude v nich priestor pre psíkov po operáciách, ktoré potrebujú byť v teple. Plánujeme v ňom zriadiť miestnosť pre mačky, veterinárnu miestnosť a vnútornú administratívnu časť," ukončila predsedníčka združenia.