Hoci veríme, že príde pomoc v podobe vakcíny, dlhé čakanie si nutne musíme spríjemniť. Čas, ktorý sme získali, môžeme využiť na vylepšenie životného štýlu a posilnenie imunity.
Zdravie závisí od mnohých faktorov, z toho optimálna výživa je jedným z najdôležitejších. Môže zabrániť vývoju choroby, ktorá zhoršuje priebeh infekcií. Prof. Pischl z Hamburgu uvádza, že virózy najviac postihujú ľudí, ktorí majú viac chorôb.
Potvrdili to aj pitevné nálezy z Číny, Talianska a USA. Ide predovšetkým o ľudí s vysokým krvným tlakom, obezitou a cukrovkou. Práve na Slovensku sú tieto diagnózy rozšírené. Je čas zmeniť určitú ľahostajnosť na nový program v našich životoch.
Ako na to
Ak ste v prvej covidovej vlne obľubovali napríklad užšie džínsy, v nasledujúcej väčšina z nás siahla po milosrdných strečových nohaviciach. A tí, ktorí zostali pracovať na home office, si vystačia aj s pohodlnými teplákmi. Lenže pozor - jedenie z nudy, či zajedanie stresu musí nahradiť telesná aktivita. Akákoľvek krátka a rýchla chôdza, či cvičenie doma s deťmi pri otvorenom obloku sú malým, ale dôležitým krokom k spätnému nadobudnutiu stratenej kondície.
Odborníci odporúčajú znížiť počet kalórií a aj počet jedál. Jesť 3x denne bez desiat a olovrantov. Posledné jedlo si treba vychutnať najmenej 3 hodiny pred spaním a raňajky si dopriať najmenej hodinu po zobudení. Čím dlhšiu nočnú pauzu vydržíte, tým sa vám lepšie upraví metabolizmus. Postupne si zvyknete a nebudete mať chuť konzumovať niečo medzi jedlami.
Tento príklad by mali nasledovať aj deti. Majú málo pohybu a ak majú dostať niečo medzi jedlami, nech je to nastrúhaná mrkva, jablko, prípadne banán. Veľa čaju z byliniek, osladené medom brzdia chuť na sladké. Ponuka skvelých chutí, ktoré sú nabité prospešnými antioxidantmi, je obrovská a môžeme byť šťastní, že väčšina rastie na Slovensku.
Vhodné potraviny
Medzi ľahšie a plnohodnotné kuchyne patrí stredomorská so svojimi zeleninovými zapečenými jedlami, hustými paradajkovými, pórovými a mrkvovými polievkami, ochutenými majoránom, rozmarínom, bazalkou. Sú plné antioxidantov a potrebnej vlákniny.
- Doplnky výživy
V čase pandémie sa odporúča vitamín D vo vyšších dávkach. Dr. Igor Bukovský ho odporúča skombinovať s horčíkom. V zime sa nám ho nedostáva a má zásadný vplyv na obranyschopnosť organizmu. Dobré je užívať vitamín C. Treba si pozrieť príbalový leták, prípadne sa informovať u svojho lekára.
- Čo radšej vynechať
Staré známe biele pečivo, chlieb, bielu ryžu, cukor, mastné syry, spracované potraviny, polotovary a alkohol. Ak milujete pečivo a chlieb, zvoľte radšej celozrnný variant, ktorý obsahuje viac minerálov a povzbudí lenivé črevá.
- Vlašské orechy
Znižujú cholesterol, obsahujú okrem omega-3 kyselín horčík, železo, vitamíny E a B a prepotrebnú vlákninu.
- Zázvor
Vyhreje vás a v počiatočných štádiách chrípky zabráni jej rozvinutiu. Pridajte ho do krémových polievok, čajov a medu. Je to životabudič.
- Ryby
Odborníci sa zhodli, že ryby so svojím bohatým zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín a zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktorých nedostatok sa spája s rizikom kardiovaskulárnych chorôb, by mali byť súčasťou nášho jedálnička. Český špecialista na výživu MUDr. David Frej odporúča zjesť z času na čas aj obyčajné sardinky, keďže obsahujú množstvo antioxidantov.
- Strukoviny
Všetky sú zdrojom bielkovín. Odporúča sa jesť ich najmenej 3x týždenne.
Červená šošovica má viac antioxidantov ako citrusy. Obsahuje vitamín B6, ktorý zlepšuje mozgové funkcie. Cícer obsahuje cholín, ktorý je dôležitý pre vývoj mozgu a nervového systému.
- Brokolica, karfiol, kel
Sú skladišťom vitamínov C, A, K a fytochemikálií, pôsobiacich proti rakovine. Zvyšujú špecifické enzýmy, ktoré účinne odbúravajú nebezpečné látky. Tieto poklady neoberiete o účinné látky, ak ich skonzumujete upravené krátko na pare.
- Kyslá kapusta
Je dostupnou a skvelou potravinou. Obsahuje vitamín C, K, B, baktérie kyseliny mliečnej, draslík, vápnik, fosfor, síru a horčík. Ak z nej neurobíte mastnú kapustnicu s klobásou, ale zapečiete s kuracím mäsom, alebo pripravíte šalát, skombinovaný s jablkami a cibuľou, zjedia ho aj vaše deti. Cibuľa obsahuje kvercetín, ktorý pomáha proti rakovine, spomaľuje starnutie, má protizápalový účinok a znižuje tlak. Surová pôsobí ako prírodné antibiotikum.
- Mrkva a paradajky
Sú vhodné svojím obsahom celého komplexu antioxidantov ako prevencia kardiovaskulárnych chorôb. Je známe, že obyvateľom Stredomoria sa srdcovocievne choroby vyhýbajú.
- Hliva Ustricová
Je mocnou zbraňou pre imunitu. Má povesť všelieku. Zatiaľ je považovaná za hodnotný zdroj antioxidantov, ktorý sa dá v kuchyni využiť.