Ich pomoc totiž potreboval žeriavnik, ktorý sa nachádzal vo svojej kabíne 50 metrov nad zemou. Profesionálni záchrancovia sa k nemu museli vyšplhať a bezpečeným spôsobom ho dopraviť dole na zem. Podľa profesionálneho hasiča, ktorý v zbore odslúžil necelých 26 rokov, je takýto zásah mimoriadne nebezpečný a vyžaduje obrovskú dávku ostražitosti. Hasiči riskujú každý deň v rôznych situáciách, aby zachránili ľudské životy.
Napriek tomu, že sú vycvičení na rôzne prípady a okolnosti, tento bol predsa len o čosi náročnejší. Príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) privolali v sobotu dopoludnia na Bajkalskú ulicu v Bratislave. Vo výške takmer 50 metrov nad zemou sa u žeriavnika vyskytli zdravotné ťažkosti a jeho stav si vyžadoval okamžitý transport na zem. „Na mieste zasahovali hasiči z lezeckej skupiny HaZZ, ktorí osobu so zdravotnými problémami pomocou lezeckej techniky zlanili na zem a odovzdali do opatery posádky ZZS,“ informoval HaZZ na sociálnej sieti.
Podľa bývalého profesionálneho hasiča Eduarda Sida, ktorý v zbore odslúžil necelých 26 rokov, je takýto zásah jeden z najnebezpečnejších. A to hneď z niekoľkých dôvodov. „Jednak sú zásahy vo veľkej výške vždy nebezpečné, jednak je na žeriave zároveň veľmi málo miesta a všetko záleží na poveternostných podmienkach. V každom ročnom období sa totiž konštrukcia žeriavu správa inak. Stačí, že je vo výške hmla a tá sa môže hneď vyzrážať, konštrukcia či záchranné lano tak môže navlhnúť. Situácia sa počas zásahu môže meniť naozaj z minúty na minútu,“ detailne opisuje riskantný čin Eduard.
Na konštrukciu žeriavu vyšplhajú v takýchto prípadoch vždy dvaja hasiči, ktorí so sebou majú potrebné náradie a pomôcky. Každý z nich je tak ťažší takmer o 10 kilogramov. „Keď je zranený pri vedomí a vie s hasičmi spolupracovať, navlečú ho do lezeckého postroja, záchranár sa k nemu pripevní a spolu zlania dolu. Druhý hasič ostáva hore, pretože musí rozobrať použitý materiál a spustiť ho dolu,“ vykresľuje detaily a postup operácie Eduard s tým, že pri takejto akcii je potrebné myslieť ako v šachovej partii. Vždy o dva kroky dopredu.