Tvrdí to rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý zároveň žiada, aby sa k tejto otázke čím skôr zvolal samit EÚ. Rakúsko sa na európske inštitúcie obrátilo otvoreným listom, ku ktorému sa pripojili aj Česko, Slovinsko, Lotyšsko, Bulharsko a dodatočne aj Chorvátsko. Rakúsky kancelár sa v liste sťažuje, že niektoré členské krajiny dostávajú vakcín oveľa viac, ako by im prislúchalo podľa počtu obyvateľov.
„Tento prístup je v jasnom protiklade s cieľom EÚ rozdeľovať balenia vakcín medzi jednotlivé štáty rovnomerne,“ uvádza Kurz. „Všetkým 450 miliónom Európanov treba do leta ponúknuť šancu na návrat k normálu,“ vyzýva európske inštitúcie. Podľa Kurza dostane Malta do konca júna trikrát viac dávok v prepočte na počet obyvateľov ako Bulharsko, Chorvátsko za rovnaké obdobie získa dvakrát menej vakcín ako Holandsko.
Brusel však trvá na tom, že informácie o nevyváženej distribúcii vakcín sú nesprávne. Pointa je v tom, že vakcíny sa rozdeľujú nielen na základe počtu obyvateľov, ale aj podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v jednotlivých štátoch. Presne takto sa na tom totiž dohodli lídri členských krajín. A ak teraz chcú, aby sa vakcíny rozdeľovali bez ohľadu na epidemiologickú situáciu, môžu túto dohodu zmeniť, uviedla Európska komisia.
V každom prípade, proti Kurzovi sa obracajú aj na domácej politickej scéne. Podľa opozičných sociálnych demokratov je jeho list do Bruselu iba snahou odlákať pozornosť voličov od neúspechov vlády. Kancelára nepodržali dokonca ani koaliční Zelení. Ich nominantka na ministerstve zdravotníctva vyhlásila, že podľa jej vedomostí sa vakcíny medzi členskými krajinami distribuujú správne.