Tajomný mechanizmus z Antikytéry, ktorý nedal spať celým generáciám vedcov a nadšencov starovekého Grécka, získal konečne komplexnú podobu pomocou počítačovej simulácie. Zariadenie datované do roku 87 pred naším letopočtom, ktoré vedecká obec už dlhšie označuje za najstarší počítač na svete, nám tak ukázalo časť svojho tajomstva. Mechanizmus vylovili v roku 1901 z vraku antickej lode pri gréckom ostrove Antikytéra.
Zachovala sa z neho len tretina v podobe 82 fragmentov. No aj z tých sa dalo hneď vytušiť, že išlo o nepredstaviteľne komplexný systém, ktorého účel nám bol až dosiaľ utajený. Už pred niekoľkými rokmi sa vedcom podarilo rozlúštiť, čo zobrazuje zadná stena zariadenia. Až tímu vedcov z University College London na čele s Tonym Freethom sa však podarilo pomocou počítačovej simulácie prísť na princíp, na akom fungovala jeho ďaleko sofistikovanejšia predná strana.
Mechanizmus spočíval na komplikovaných pohyboch desiatoch koliesok a iných súčiastok. Okrem iného do detailov presne zobrazuje pohyby Slnka, Mesiaca a piatich vtedy známych planét. Obsahuje však aj množstvo ďalších informácií, okrem iného napríklad aj termíny konania starovekých olympijských hier. Podľa Freetha je to teda najskôr zo všetkého niečo ako veľmi starostlivo zostavený a na milimetre presný starobylý vesmírny kalendár spojený s kalkulačkou.
„Slnko, Mesiac a planéty sú tu zobrazené v dych vyrážajúcej ekvilibristike antického Grécka,“ hovorí vedec, ktorý sa týmto tajomným zariadením zaoberá už dlhé desaťročia. Spolu s kolegami sa teraz bude snažiť pretransformovať počítačový model do reálneho fyzického zariadenia, ktoré by malo čo najvernejšie zobrazovať svoju predlohu z antického Grécka.