Ako zdôraznil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus, stúpajúci počet nových, nebezpečnejších mutácií koronavírusu zvýraznil nevyhnutnosť efektívnej koordinácie opatrení a výmeny informácií. Jedným z formátov, ktorý sa orientuje na flexibilnú a pragmatickú spoluprácu, je aj Slavkovský formát (S3). Slovensko, Česko a Rakúsko ho vnímajú ako nástroj na posilňovanie jednoty EÚ. Dôkazom toho je aj príležitostné rozširovanie formátu o ďalšie partnerské štáty, naposledy o Francúzsko.
Martin Klus sa zhodol počas videokonferencie s námestníkom ministra zahraničných vecí Českej republiky Alešom Chmelařom, generálnym tajomníkom Ministerstva pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Petrom Launským-Tieffenthalom a generálnym tajomníkom Ministerstva pre Európu a zahraničné veci Francúzskej republiky François Delattrom na tom, že pandémia ochorenia COVID-19 dáva regionálnej platforme ešte väčší význam.
Podľa štvorice partnerov je plán obnovy ideálnou príležitosťou na zotavenie sa z následkov pandémie a uskutočnenie ekonomických reforiem v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcnosť EÚ. „Na ceste k celosvetovo konkurencieschopnejšej, zelenšej a digitálnejšej Európe pritom nemôžeme zabúdať ani na princípy právneho štátu, ktoré sú základným kameňom EÚ, platia pre všetky členské štáty, za každých okolností a bez výnimiek,“ dodal Martin Klus s tým, že v otázke ďalšieho rozširovania EÚ treba silnejšie podporiť krajiny západného Balkánu a dosiahnuť pokrok v prípade európskej integrácie Albánska a Severného Macedónska.