Na závery štúdie poukázala agentúra EFE. Výskum na zhruba 5900 pacientoch viedla Univerzita Complutense v Madride spoločne s nemocnicami v Španielsku, Taliansku, Ekvádore a na Kube.
"Je možné, že zahltenie čuchového epitelu v nose vyvoláva správnu imunitnú reakciu a zamedzuje spúšťanie cytokinových búrok," uviedol jeden z autorov štúdie Jesús Porta Etessam, primár neurologického oddelenia madridskej fakultnej nemocnice San Carlos. Cytokinová búrka, čiže neprimeraná reakcia imunity na chorobu, je podľa vedcov jednou z príčin, ktorá vedie k zhoršeniu stavu či dokonca až k úmrtiu pacientov s chorobou covid-19.
Podľa autorov štúdie môže výsledok slúžiť na vypracovanie nových postupov pri hodnotení vážnosti stavu pacientov a určovaní terapie. "Mohli by sme napríklad vypracovať indexy rizika komplikácií, čo je zaujímavé pri pozorovaní, liečení alebo rozhodovaní o prepustení pacientov," uviedol Porta Etessam.
Podľa výsledkov výskumu sa strata čuchu častejšie prejavuje u žien, ľudí mladších 65 rokov a pacientov, ktorí už majú niektoré ďalšie choroby, napríklad rakovinu či ochorenie srdca, pľúc alebo obličiek.