Zdôraznil však, že NATO je naďalej "dôležitou platformou" na riešenie konfliktov týkajúcich sa Turecka, jedného z členských štátov Severoatlantickej aliancie, priblížila agentúra AFP.
Stoltenberg podľa vlastných slov odkazoval na spor Turecka s Gréckom o ložiská ropy a zemného plynu vo východnom Stredomorí, potláčanie demokratických práv či nákup ruského systému protivzdušnej obrany S-400, ktorý ohrozuje obranu NATO, povedal poslancom európskeho parlamentu.
"Verím však, že NATO dokáže aspoň poskytnúť dôležitú platformu na diskutovanie o týchto problémoch, upozorňovať na ne a (využiť priestor) na seriózne debaty a rokovania o rôznych znepokojeniach," vyjadril sa šéf Aliancie. Ako pripomína AFP, ministri zahraničných vecí členských štátov NATO sa majú už budúci týždeň stretnúť na rokovaniach v Bruseli.
Turecko kúpilo v roku 2019 ruský protivzdušný systém S-400 v hodnote v prepočte zhruba dve miliardy eur, čím porušilo varovanie Severoatlantickej aliancie, že ruský systém protiraketovej obrany je nekompatibilný s vojenským vybavením NATO. Podľa NATO tento systém predstavuje aj možnú hrozbu pre bezpečnosť celej Aliancie.
USA v súvislosti s týmto nákupom koncom minulého roka na Turecko uvalili sankcie na základe amerického zákona známeho ako CAATSA, ktorého zámerom je potláčať vplyv Ruska. Bolo to prvýkrát, čo sa zákon CAATSA použil na potrestanie spojenca USA.
NATO sa už dlhodobo snaží o zmierenie napätých vnútorných vzťahov s Tureckom, napríklad vyzdvihovaním dôležitej úlohy, ktorú Ankara zohrala pri utečeneckej kríze a boji proti teroristickej organizácii Islamský štát.