Portugalské predsedníctvo v Rade EÚ informovalo, že podujatiu z Bruselu predsedali portugalský minister vnútra Eduardo Cabrita a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.
Ministri sa počas diskusií zamerali na spôsoby, ako presvedčiť krajiny severnej Afriky, aby prijali späť nelegálnych migrantov, ktorým bol odopretý vstup do 27-člennej Únie. EÚ totiž zvažuje prijať opatrenia, ktoré africkým krajinám nespolupracujúcim v oblasti návratovej politiky sťažia vydávanie európskych víz.
Tlačová agentúra AP v tejto súvislosti uviedla, že mnohí migranti, ktorí prichádzajú do Európy bez povolenia, strácajú alebo ničia svoje doklady totožnosti alebo používajú falošné doklady, takže je ťažké zistiť, z ktorej krajiny prišli, a poslať ich domov.
"Musíme pracovať na bezpečnej, spravodlivej a legálnej migrácii. Musíme vytvoriť stimuly, aby sme prinútili tretie krajiny prijať ľudí, ktorých vraciame, a vytvoriť tok legálnej migrácie," uviedol Borrell po skončení ministerských debát.
Európska komisia už vypracovala zoznam 39 krajín, ktorý spresňuje, ako ktorá krajina spolupracuje s EÚ pri readmisii svojich štátnych príslušníkov. Ministri zahraničných vecí a vnútra v pondelok rokovali o tomto zozname a tiež o tom, aké "stimuly" prijať na to, aby tretie krajiny dodržiavali únijné predpisy. V prípade, že EÚ s niektorými krajinami nedosiahne dostatočný pokrok pri návratovej politike, je eurokomisia pripravená ešte v priebehu leta predložiť návrhy na obmedzenie vízovej politiky. A naopak, krajiny, ktoré budú ústretové voči pravidlám EÚ, sa môžu tešiť z "veľkorysejšej" vízovej politiky Bruselu.
Európska komisia minimálne raz za rok hodnotí, do akej miery dotknuté krajiny spolupracujú pri readmisii svojich štátnych príslušníkov.