Aj pre utajený dovoz očkovacej látky z Ruska sa rozhorela koaličná kríza, ktorá trvá dodnes. Európska lieková agentúra (EMA) totiž neschválila vakcínu Sputnik V, keďže Rusi o registráciu požiadali až po dovoze tejto očkovacej látky na Slovensko. Naposledy naši európski experti z EMA opisovali, že ešte stále nemajú k dispozícii všetky potrebné dokumenty na to, aby preparát dokázali posúdiť, rovnako ako to spravili v prípade štyroch ďalších vakcín, ktorými už očkujeme. Premiér Igor Matovič trval na tom, aby sme Sputnik V začali používať.
Slovensko tak začalo testovať šarže Sputnika na vlastnú päsť vo viacerých zariadeniach. Jednou zo skúšok bezpečnosti, nie účinnosti, bolo aj podanie vakcín hlodavcom v laboratóriách spoločnosti Imuna v Šarišských Michaľanoch. Prvú dávku vakcíny dostalo päť myší a dve morčatá. Rovnaké množstvo zvierat zaočkovali druhou dávkou.
„Boli im vpichnuté do brušného traktu. Skúška trvala sedem dní, počas celého pozorovacieho obdobia sa u nich neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti, žiadne zviera neuhynulo. Skúška dopadla vyhovujúco,“ povedal vedúci zvieratníka a výskumný pracovník Miroslav Ryzner. Kým ľudia sa tešia, pokusné zvieratká čaká trpký koniec. „Podľa zákona budú musieť byť utratené,“ prezradil odborník.
Hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemiková tvrdí, že kontrola šarže zahŕňa od 10 do 15 druhov rôznych typov skúšok. „Tie hovoria o sterilite, apyrogenite, pH, prítomnosti účinnej látky, množstve účinnej látky (vírusových častíc), o prítomnosti nečistôt a iné. Skúška na hlodavcoch je teda len jednou zo skúšok, ktorá hovorí o tzv. abnormálnej toxicite a na základe tejto jednej skúšky nie je možné prijať záver o bezpečnosti a účinnosti dovezenej šarže. Súbežne prebiehajú aj ďalšie skúšky,“ vysvetľuje ŠÚKL.
Spolupracujú s inými laboratóriami EÚ a biomedicínskym centrom SAV. Komplexné stanovisko pripravujú na základe všetkých dodaných dát a budúci týždeň budú informovať ministerstvo o výsledku. To by malo následne rozhodnúť o použití alebo nepoužití vakcíny na Slovensku.