Najnovšie zastavili očkovanie v utorok v Portugalsku a v Španielsku. Väčšina krajín ohlásila prerušenie len na pár dní, nanajvýš dva týždne. Dočasný zákaz napríklad ohlásila v pondelok talianska lieková agentúra menej ako 24 hodín po tom, čo vyhlásila, že poplach okolo vakcíny je neopodstatnený.
V krajine tiež v pondelok začali vyšetrovanie smrti učiteľa hudby Sandra Tognattiho († 57), ktorý zomrel deň po očkovaní. Nemecké ministerstvo zdravotníctva sa v pondelok rozhodlo prerušiť očkovanie na základe odporúčania Inštitútu Paula Ehrlicha, ktorý v krajine schvaľuje vakcíny. Ten nariadil ďalšie prešetrovanie po siedmich prípadoch krvnej zrazeniny v mozgu po očkovaní.
Mimo Európy zastavili očkovanie AstraZenecou v Thajsku, Indonézii, Venezuele a v Demokratickej republike Kongo. Hlasy žiadajúce podobný krok sa začali ozývať aj z Austrálie.
AstraZeneca sa bráni a tvrdí, že po podaní 17 miliónov dávok zaznamenali v Európe 37 prípadov krvných zrazenín – čo nie je viac, ako sa takéto komplikácie vyskytujú v bežnej populácii. Varujú, že riziko infekcie koronavírusom, ktorý okrem iného tiež spôsobuje zrazeniny, je výrazne vyššie.
Prerušenie očkovania AstraZenecou v mnohých krajinách prichádza práve v čase, keď Európa čelí prichádzajúcej tretej vlne. Náš kontinent je najhoršie postihnutým na svete a počet nakazených už prekročil 40 miliónov. Práve pre rastúci počet prípadov krajiny ako Belgicko, Poľsko či Česko v očkovaní AstraZenecou pokračujú. Belgické ministerstvo zdravotníctva to označilo ako preteky s časom v snahe ochrániť obyvateľstvo. Český premiér Andrej Babiš rozhodnutie konzultoval s ministrom zdravotníctva, ako aj s radou vlády pre zdravotné riziká.
Hoci Európska lieková agentúra EMA aj WHO dlhodobo označujú AstraZenecu za bezpečnú, experti Svetovej zdravotníckej organizácie ju v utorok začali preverovať. Naďalej však tvrdia, že neexistuje dôkaz o prepojení vakcíny a krvných zrazenín. To isté tvrdí aj EMA, ktorá je „pevne presvedčená“ o prínosoch tejto vakcíny.