Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Ako uvádza Slovenská akadémia vied (SAV), náhla strata čuchu a/alebo chuti patrí medzi hlavné príznaky ochorenia COVID-19. Vo väčšine prípadov sa čuch spontánne upravuje, u časti pacientov však jeho poruchy môžu pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov. Z iniciatívy vedcov zo Slovenskej akadémie vied preto vznikol projekt s názvom Čuch a COVID-19. Vďaka nemu si záujemcovia môžu z pohodlia domova čuch otestovať pomocou Testu parfémovaných fixiek. O projekte informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková.
Ako na to?
Uchádzači si budú môcť svoj čuch otestovať doma pomocou Testu parfémovaných fixiek. Keďže je projekt v štartovacej fáze, počet testov je nateraz limitovaný do vyčerpania sád. Koordinátorky projektu, Enikő Račeková a Marcela Martončíková z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV (BMC SAV) dodali, že po vyhodnotení záujmu a výsledkov prvej fázy plánujú v projekte pokračovať.
„Vyšetrenie pomocou Testu parfémovaných fixiek nám umožní objektivizovať poruchy čuchu, keďže samohodnotenie pacientom nemusí byť spoľahlivé,“ vysvetlila Račeková. Martončíková priblížila, že záujemca následne počas testu vyplní jeden z online dotazníkov podľa toho, či trpí náhlou, alebo pretrvávajúcou stratou čuchu. Následne pracovníci neurobiologického ústavu ich testy vyhodnotia a výsledky im spolu s odporúčaním ďalšieho postupu odošlú mailom. Pacienti sa týmito výsledkami budú môcť preukázať aj u lekárov špecialistov.
Gáliková uviedla, že projekt Čuch a COVID-19 je jedným z výsledkov dlhotrvajúceho úsilia riešiteľského kolektívu o zavedenie vyšetrovania čuchu ako všeobecnej klinickej diagnostickej metódy na Slovensku, a to tak, ako to je aj v okolitých štátoch. Garantom projektu je prezident Slovenskej spoločnosti pre ORL a chirurgiu hlavy a krku Pavel Doležal. Projekt vznikol a funguje s podporou občianskeho združenia Združenie pre podporu neurovedného výskumu.
Do projektu sa môžu záujemcovia prihlásiť cez webovú stránku www.cuch.sk, prostredníctvom ktorej im bude zaslaný čuchový test vrátane identifikačného kódu.