Jednou z noviniek je, že pacienti po prekonaní covidu budu mať nárok na kúpeľnú liečbu, ktorá bude preplácaná z verejného zdravotného poistenia. Vláda tiež oslobodila lekárov od zodpovednosti za podávanie vakcíny Sputnik V. "Oslobodzujeme lekárov od zodpovednosti. Aj toto je, myslím si, jasný dôkaz toho, že sa štát nespráva alibisticky, ale v záujme ochrany zdravia preberá riziko na seba," povedal minister financií a zastupujúci šéf zdravotníckeho rezortu.
Odškodnenie sa bude vyplácať aj spätne, avizoval Heger. Ozrejmil, že cieľom bolo ukázať, že si štát cení zdravotníkov v prvej línii. "Sú to ľudia, ktorí sú najvystavovanejší riziku, a niektorí za to, žiaľ, zaplatili aj životom," doplnil. Príbuzní zdravotníkov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 po nakazení sa v práci, by mali dostať od štátu odškodné vo výške 58 712,30 eura. Na jednorazové odškodnenie by mali mať nárok manželka či manžel a deti zomretého zdravotníckeho pracovníka, prípadne jeho rodičia.
Tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura informoval o zmenách pri núdzovom stave. Jednou z nich je výnimka pre študentov vysokých škôl zdravotníckeho zamerania za účelom praxe. Rozšírilo sa to aj o budúcich zubných lekárov, ktorí po tejto zmene volali. Ďalšou je, že hlavný hygienik do vyhlášky doplní možnosť využívať respirátory KN95. Doteraz sa spomína len typ FFP2.
Koniec dovoleniek v zahraničí
Poslednou novinkou je, že cesta do zahraničia je povolená, no nemôže sa jednať o rekreáciu. "Jednou zo zmien v núdzovom stave je bod, v ktorom chceme obmedziť cesty do zahraničia. Zahraničné cesty budú dovolené len zo služobných dôvodov a nie z dôvodov rekreácie," povedal Stachura. Ide o jedno z vládnych opatrení, ktoré má podľa Hegera zamedziť neférovosti, keďže aktuálne nie je možné nedôvodne cestovať medzi okresmi.
Na otázky, odkedy má toto opatrenie platiť, odkázal minister, dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva, na podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého.
Vláda v stredu rozhodla o predĺžení núdzového stavu. Do piatka (19. 3.) platí núdzový stav, ktorého predĺženie o 40 dní schválil kabinet 8. februára. Národná rada SR ho podľa možnosti novelizovaného zákona odsúhlasila 26. februára. Aj v prípade stredajšieho rozhodnutia vlády musí prísť do 20 dní k odobreniu parlamentom. Tento systém má byť "ústavná poistka" v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.