Tá sa tu objavila naposledy pred 52 rokmi. Podľa odborníkov je výskyt tohto druhu na území Slovenska raritou, za posledných 114 rokov majú nahlásených len 10 pozorovaní, naposledy v roku 2013. Ornitológovia sú presvedčení, že do vnútrozemia sa dostali aj náhodou, keď sa pridali ku kŕdľu iných labutí, ktoré migrujú cez naše územie.
Pár labute malej priletel do vtáčieho raja k Senianskym rybníkom zrejme počas uplynulého víkendu. V nedeľu 14. marca ich odfotografoval Tomáš Ličák zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko v zamokrených poliach neďaleko obce Senné. Ako prezradil jeho kolega, ornitológ Matej Repel, vzácnu návštevu labute malej na Zemplíne definitívne potvrdili až po detailnej analýze fotografických záberov.
„Ide o severský druh, labuť malú, ktorá hniezdi v severskej tundre, ďaleko za polárnym kruhom. Najbližšie k Slovensku má hniezdiská až v západnom Rusku, ďaleko na východ od nás,“ uviedol Repel. Podľa jeho slov je pozorovanie týchto labutí raritou. „Na Slovensku ide od roku 1907 v poradí o 10. pozorovanie.
Naposledy boli na Slovensku videné v roku 2013 pri Dubnici nad Váhom. Na Zemplíne je to len 2. pozorovanie s odstupom až 52 rokov. Prvé sa udialo 14. marca 1969 a druhé pred pár dňami, tiež 14. marca 2021,“ opísal zhodu okolností. Prečo labute zo severských končín prileteli na Slovensko, ornitológovia presne určiť nevedia. Nazdávajú sa však, že mohli omylom priletieť s kŕdľom iných labutí.
„Populácie labutí malej bežne zimujú na západ od Ruska, na pobreží Dánska, Belgicka, Holandska, Francúzska či Anglicka, na pobreží Atlantiku. Stáva sa, že zalietajú aj do vnútrozemia, hlavne počas tuhej zimy, alebo aj ich sfúkne silný vietor. Možno sa pridali k nejakému kŕdľu husí spevavých, ktoré migrujú častejšie aj vnútrozemím, a zaleteli sem neplánovane,“ zhodnotil Repel s tým, že táto možnosť je najpravdepodobnejšia.
- patrí k najmenším labutiam na severnej pologuli s priemernou dĺžkou 115 až 150 cm, rozpätím krídiel 168 až 211 cm a hmotnosťou 3,4 až 9,6 kg
- hniezdisko: palearktická oblasť tundry, severovýchodná časť Ruska
- od roku 1907 dodnes bolo na Slovensku len 10 pozorovaní, prvých 6 bolo uskutočnených do roku 1999
- najnovšie pozorovanie na Slovensku: 14. marca 2021, Senné