Slovensko rátalo s malým rezervným množstvom vakcín. Myslí si to Cigániková, tento krok považuje za chybu. Štát plánoval zaočkovať 3,3 milióna obyvateľov, pri dvojdávkových vakcínach bolo teda potrebných 6,6 milióna vakcín. V čase, keď sme nevyužili možnosť opcie na nákup troch miliónov vakcín od Pfizeru, sme mali spolu zakontrahovaných takmer 10 miliónov vakcín. Práve to bol dôvod, prečo ministerstvo zdravotníctva nechcelo objednávať ďalšie. Cigániková argumentuje tým, že keď Európska únia objednávala vakcíny, rezervovala štvor- až päťnásobok celkového počtu obyvateľov, kým my sme nerátali ani s dvojnásobkom. Štát podľa nej mohol rátať s tým, že s výrobou a distribúciou vakcín môže nastať problém, rovnako, ako s tým rátala aj Európska únia.
Na druhej strane však šéfka zdravotníckeho výboru podľa jej slov rozumie, že v tom čase bol za tým úprimný záujem a presvedčenie ministerstva zdravotníctva, že zakontrahovaných 10 miliónov vakcín bude stačiť. „V tom čase ešte ministerstvo zdravotníctva nemalo informácie o tom, že by zakontrahované vakcíny mohli meškať,“ uviedla. Navyše, vakcíny majú exspiráciu šesť mesiacov a ak by sme ich mali na skladoch príliš veľa, mohli by vzniknúť ekonomické škody. „Zmluvy totiž nie sú variabilné a všetko, čo si objednáme, musíme rovno aj zaplatiť,“ dodala Cigániková.
Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková členov výboru v stredu taktiež ubezpečila, že sa Slovensko zapojilo do všetkých obstarávaní, ktoré robila Európska komisia. Výsledkom toho bol základný kontrakt na 2,4 milióna vakcín. Neskôr sa uskutočnili tri bazáre. V prvom sme vakcíny neobjednali, v druhom sme využili 600-tisíc z možných 2,4 milióna. V treťom Slovensko objednalo 1,2 milióna vakcín a prisľúbených má ďalších 1,6 milióna. Štát tak má spolu potvrdených dodatočných 3,4 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech nad rámec pôvodného kontraktu na 2,4 milióna očkovacích dávok. Na výbore ich tiež ubezpečila, že vakcíny prídu od apríla do decembra bez ohľadu na to, kedy sme ich objednali. Podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru sa to nedá overiť, ale poslanci budú môcť nahliadnuť do zmlúv, ktoré sú v utajenom režime.
Cigániková sa vyjadrila aj k očkovaniu a čakárni, ktorú spustilo ministerstvo. Ľudia si budú môcť vyhrať len medzi ruskou vakcínou Sputnik V a ostatnými vakcína, ktorými sa u nás očkuje. Medzi nimi však nebude možný výber. V esemeske s termínom očkovania, ktorú budú ľudia dostávať z aplikácie Čakáreň, bude po novom aj údaj o konkrétnej vakcíne. Keď však budú mať objednaní v potvrdzujúcej SMS aj informáciu o vakcíne, ak si ju nebudú priať, budú sa môcť z termínu odhlásiť a uvoľnia ho tak pre ďalšieho záujemcu.
Šéfka zdravotníckeho výboru si tiež myslí, že ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s inými subjektami ešte môžu posilniť možnosti v tom, ako sa na očkovanie prihlásiť aj bez prístupu na internet. Ľudia síce majú možnosť zavolať na call centrum, no dovolať sa na linku je problematické. Ministerstvo však ubezpečilo, že chce tieto kapacity zvýšiť.