Ráta sa napríklad s posilnením útvarov finančného vyšetrovania a analytických útvarov. Vzniknúť by mohla Národná centrála osobitných druhov kriminality (NCODK) a centrálny register účtov. Financie by mali smerovať tiež na prevádzku automatizovaných systémov na kontrolu pravidiel cestnej premávky či vyškolenie policajtov v komunikácii s obeťami trestných činov. Materiál je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Zefektívnenie boja proti korupcii a praniu špinavých peňazí má zabezpečiť reforma s odhadovanými nákladmi vo výške viac ako 13 miliónov eur. Niektoré zavedené opatrenia si budú dodatočne vyžadovať financie zo štátneho rozpočtu.
Finančné vyšetrovanie by mohli podporiť nové legislatívne nástroje. V gescii ministerstva financií by mohol vzniknúť Centrálny register účtov. Do marca 2022 by mala byť prijatá tiež novela zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Polícia by ním mala získať oprávnenie preverovať pôvod majetku u osôb, ktorých rozdiel medzi zákonným príjmom a užívaným majetkom je väčší ako 2660 eur. Ráta sa tiež so sfunkčnením Úradu pre zaisťovanie majetku s plánovaným spustením od augusta 2021.
Presunom tabuľkových miest by sa mali posilniť útvary finančného vyšetrovania a analytické útvary. Od septembra sa má začať rozširovať centrálne analytické pracovisko Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a majú sa vytvoriť jeho regionálne pobočky. Súčasne majú vzniknúť nové oddelenia finančného vyšetrovania NAKA. Novovytvorená Národná centrála osobitných druhov kriminality má byť z hľadiska finančného vyšetrovania a preverovania pôvodu majetku podporená aj po regionálnej línii.
Podporou v boji proti korupcii a praniu špinavých peňazí má byť Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý by mal po februárovom zvolení predsedníčky vzniknúť do pol roka.
Ďalšia reforma s vyše 90-miliónovým rozpočtom sa zameriava na modernizáciu a budovanie odborných kapacít Policajného zboru. Oddelenia špecializujúce sa na environmentálnu kriminalitu, kriminálne analýzy a získavanie forenzných dôkazov by mali byť personálne i materiálne posilnené. Napríklad nový útvar polície pre boj s environmentálnou trestnou činnosťou by mal mať celkovo 200 policajtov presunutých v rámci internej reorganizácie. Oddelenia kriminálnych analýz a technikov by mali mať regionálne zastúpenie. Zmeny by sa mohli uskutočniť do konca roka 2021.
Menej príležitostí na korupčné správanie má priniesť prevádzka automatizovaných systémov na porušenie pravidiel cestnej premávky. Investovať by sa mohlo aj do nového informačného systému evidencie cudzincov. Financovať by sa mohli aj školenia pre policajtov na zlepšenie komunikácie voči obetiam trestných činov. Ráta sa aj s obnovou budov a vozového parku.
Reformy sú súčasťou komponentu s názvom Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí, bezpečnosť a ochrana obyvateľstva, na ktorý je celkovo vyčlenených 200 miliónov eur.