Podľa predsedu strany Roberta Fica je predĺženie núdzového stavu protiústavné. Vidí šancu, že ÚS skonštatuje, že tento spôsob predlžovania nezodpovedá zákonným podmienkam. Myslí si, že návrh schválili bez predchádzajúceho odôvodnenia a uznesenie o predĺžení schválili až dodatočne.
"S vysokou pravdepodobnosťou to prebehlo tak, že niekto tam dobehol a povedal, že ideme predĺžiť núdzový stav. Tak to predĺžili a potom niekto po hlasovaní spísal uznesenie," povedal na piatkovej tlačovej konferencii Fico. Takýto postup predlžovania núdzového stavu, ktorý súvisí s obmedzením základných ľudských práv, je podľa neho neústavný a neakceptovateľný.
Z ústavného zákona o bezpečnosti podľa Fica vyplýva, že návrh na predĺženie núdzového stavu musí mať jasne uvedené dôvody. Musí tiež obsahovať mieru nevyhnutnosti obmedzujúcich opatrení, ako aj analýzu toho, prečo sa navrhuje a aké sú skúsenosti z predchádzajúceho predĺženia núdzového stavu. "Nič také vláda neurobila. Je to odraz hlbokej morálnej, právnej, ústavnej a politickej krízy, v ktorej sa táto vládna koalícia nachádza," povedal Fico.
Úrad vlády SR reagoval, že uznesenie k návrhu na predĺženie núdzového stavu predložil na rokovanie vlády minister financií poverený riadením ministerstva zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) ako ústny návrh. "Keďže išlo o ústny návrh, schválené znenie uznesenia sa vyhotovuje až po jeho schválení vládou SR," doplnil tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Núdzový stav na Slovensku sa v dôsledku pandemickej situácie od soboty (20. 3.) predĺži o 40 dní. Rozhodla o tom vláda na stredajšom (17. 3.) rokovaní, vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) po rokovaní vlády povedala, že predĺženie bolo schválené konsenzuálne. Do piatka platí núdzový stav, ktorého predĺženie o 40 dní schválil kabinet 8. februára.
Aj v prípade stredajšieho rozhodnutia vlády musí prísť do 20 dní k odobreniu parlamentom. Tento systém má byť "ústavná poistka" v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.