So synčekom Jurkom († 1) sa v rodinnom dome v obci Pinkovce (okr. Sobrance) priotrávili oxidom uhoľnatým, ktorý unikal z prietokového ohrievača vody. Anna odpadla, a keď sa po chvíli prebrala, privolala pomoc. Obaja skončili v michalovskej nemocnici, kde chlapček neskôr naposledy vydýchol. Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nemocnica pri záchrane života chlapčeka pochybila.
Matku s dieťaťom po incidente z 18. septembra 2019 hospitalizovali v michalovskej nemocnici. Ako spomína, do nemocnice prišli okolo 12. hodiny. Aj keď si starostlivosť, opateru a ochotu personálu veľmi pochvaľuje, ich odpovede k stavu dieťaťa boli len všeobecné.
„Bola som vtedy tehotná, v 11. týždni, zrejme ma nechceli stresovať. O malom som nevedela nič až do 16. hodiny, keď som sa k Jurkovi dostala na jisku,“ vraví. Zdravotný stav chlapčeka sa v ten podvečer náhle zhoršil. Lekári ho chceli previezť do detskej nemocnice v Košiciach, čo už však nestihli. Chlapček pred pol desiatou večer zomrel na následky dusenia a opuchu mozgu.
Pre pokoj v duši
Po smrti Jurka sa matka rozhodla podať trestné oznámenie na nemocnicu. „Chcela som, aby to naozaj prešetrili. Ak by postupovali správne, musíme ísť ďalej, ak nie, bude sa to riešiť. Je to pre môj pokoj v duši,“ opísala Anna svoj postoj. V čase tragédie bola tehotná a dnes má krásnu dcérku, synček jej však veľmi chýba. „Snažím sa deň po dni nejako prežiť, viem, že tu musím byť pre malú,“ povedala skrúšená Anna.
Jej advokát Marián Havrila uviedol, že z rozhodnutia ÚDZS vyplýva, že zdravotná starostlivosť nebola chlapčekovi poskytnutá v dostatočnom rozsahu a správne. Dodal, že trestné stíhanie bolo začaté aj vo veci prešetrenia dôvodov úniku oxidu uhoľnatého z nainštalovaného plynového zariadenia v kúpeľni domu, kde došlo k tragickému incidentu, to však bolo prerušené z dôvodu zistenia pochybností zo strany nemocnice.
„Vo veci sa začalo aj druhé trestné stíhanie voči ošetrujúcim lekárom, zatiaľ však nebolo vznesené žiadne obvinenie voči konkrétnej osobe. Úrad jasne konštatoval, že zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne. Čo sa týka trestnoprávnej roviny, ešte stále prebiehajú dopočutia svedkov. Spolu s klientkou zvažujeme voči nemocnici uplatnenie náhrady nemajetkovej ujmy,“ dodal.
Nemocnica sa bráni
Hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ, pod ktorú patrí aj NsP Michalovce, reagoval, že každý je za svoje zdravie zodpovedný v prvom rade sám. „Dieťa v tomto prípade umrelo následkom domáceho otrávenia toxickým plynom, nie následkom nesprávne podanej zdravotnej starostlivosti. Nemocnica ihneď umiestnila detského pacienta na intenzivistické lôžko s neustálym lekárskym dohľadom.
Okamžite bola zahájená oxygenoterapia, infúzna liečba a ďalšia diagnostika. Zdravotný stav bol konzultovaný s neurológmi ako aj s toxikologickým centrom v Bratislave. To potvrdilo nemocnici správnosť terapeutického postupu. Žiaľ, ani maximálna snaha zdravotníkov nakoniec neviedla k úspešnej záchrane otráveného dieťaťa. Nemocnica súčasne podala rozklad voči prvotnému záveru zo strany ÚDZS,“ uviedol.
Čo špitálu vyčíta ÚDZS
1. Klinický stav nebol u pacienta vyhodnotený správne.
2. Liečebné postupy neboli u pacienta realizované v dostatočnom rozsahu a správne, nebola zabezpečená včasná a účelná neuroresuscitačná starostlivosť.
3. Rozhodnutie o nevykonaní CT vyšetrenia mozgu s progredujúcou poruchou vedomia a anamnézou nevylúčenej traumy hlavy s modrinou na čele bolo u pacienta nesprávne.
4. Konzultácia s vyšším pracoviskom DFN Košice nebola realizovaná včas, čo malo za následok oneskorené indikovanie prekladu pacienta.