Túto hranicu prekročila v čase, keď nové varianty vírusu v mnohých krajinách vyvolali tretiu vlnu epidémie, kvôli ktorej nemocnice znovu zažívajú enormný nápor. Od začiatku terajšej pandémie sa v európskom regióne nakazilo najmenej 37 222 milióna ľudí a 1 000 062 z nich zomrelo, vyplýva zo štatistík agentúry Reuters. Do Európy sa počíta 51 krajín, medzi nimi 27 členských štátov Európskej únie, Británia alebo Rusko.
Na európsku dvadsaťsedmičku pripadá viac než 550 000 prípadov úmrtí pacientov nakazených koronavírusyóm, navrúbľovaná je pritom menej ako desatina jej populácie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen povedala, že "vidíme, že v členských krajinách vrcholí tretia vlna, a sme si vedomí, že musíme zrýchliť tempo očkovanie".
Podľa portálu Our World in Dáta v celom európskom regióne vakcínu proti Covid-19 dostalo 12 ľudí zo 100, v Spojených štátoch pripadá na 100 obyvateľov 34 očkovaných, v Izraeli pripadá dokonca 110 dávok vakcíny na sto obyvateľov. Časť vakcín sa podáva v dvoch dávkach.
Podľa posledných údajov Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) je v počte nakazených za posledných 14 dní najhoršia situácia z krajín Európskej únie rovnako ako pred týždňom v Českej republike. Na 100 000 obyvateľov pripadá 1518 nakazených. Na druhom mieste je Estónsko a tretie je Maďarsko. Česko vykazuje tiež najviac mŕtvych na obyvateľov za dva týždne: je ich približne 272 na milión obyvateľov. Za ČR nasleduje Slovensko a Maďarsko.