Odvtedy v Centre robotickej chirurgie, ktoré jediné túto technológiu u nás využíva, urobili skoro 3-tisíc zákrokov. Záujem ľudí o šetrné robotické operácie bol taký veľký, že v nemocnici v máji 2020 starý da Vinci vymenili za dva nové najmodernejšie systémy štvrtej generácie za zhruba 2,4 milióna eur.
Po príprave operačných tímov bol zakúpený a 9. marca 2011 dovezený operačný robot da Vinci Si HD. Systém da Vinci je viacramenný (2 alebo 3 ramená ovládajú nástroje + 1 rameno pohybujú kamerou) laparoskopický operačný systém, ktorý simuluje pohyby ľudských rúk v tele pacienta. Po jeho inštalácii a preškolení tímu, vykonali prvú robotickú asistovanú radikálnu prostatektómiu pre karcinóm prostaty u pacienta (59).
Operáciu vykonal Vladimír Baláž, prednosta Urologickej kliniky SZU. „Je to naozaj neuveriteľná vec. Dá sa povedať, že som celkom hrdý, čo sa nám vtedy podarilo,“ uviedol renomovaný odborník V. Baláž. Dopĺňa, že v súčasnosti jeden operačný tím tvoria urológovia, ktorí majú 4 konzolových vyškolených chirurgov, potom je tím chirurgov s 2 vyškolenými lekármi, v rovnakom počte je aj tím gynekológov a krčné má jedného vyškoleného konzolového lekára. Celý operačný tím dotvára anesteziológ so sestrou.
Operuje aj počas pandémie
Veľmi dôležitý je samozrejme operatér, ktorý sedí za ovládacou konzolou, kde má prsty v joystickoch a díva sa do obrazovky. Tam má v 3D zobrazení všetko, čo potrebuje vidieť. Vie si to zväčšiť až desaťnásobne a joystickmi ovláda operačný robot, pri ktorom je ďalšia sestra. Nechýba ani operačný asistent.
„My sme takou vlajkovou loďou v tejto časti Európy. V Maďarsku nie je ešte žiadny, Poľsko sa iba rozbieha až posledné roky a na Ukrajine tiež nie je. Musím takisto povedať, že sme aj celkom úspešní. Patríme medzi lepšiu európsku polovicu,“ pochvaľuje si Baláž. Na urologickom stroji aj v tejto ťažkej dobe robia denne dva výkony, chirurgovia a gynekológovia robia jeden alebo dva výkony, podľa toho, aké sú zložité.
„Myslím si, že vedenie nemocnice, ale aj anesteziológovia, ktorí majú najviac práce s ľuďmi, ktorí sú na umelej ventilácii, nám vychádzajú v ústrety, aby sme mohli operovať. My v zásade operujeme len onkologických pacientov, takže sú to ľudia, ktorí samozrejme tiež potrebujú dostať zdravotnú starostlivosť,“ dodal prednosta.
Robotický systém da Vinci
Výkony roboticky asistovanej chirurgie sa vykonávajú s pomocou robotického systému da Vinci. Ide o viacramenný (2 alebo 3 ramená ovládajú nástroje + 1 rameno pohybujú kamerou) laparoskopický operačný systém, ktorý simuluje pohyby ľudských rúk v tele pacienta. Lekár sedí pri ovládacej konzole, operačné pole vidí pomocou stereoskopického zobrazovacieho kanála, pomocou džojstikoch ovláda nástroje v „rukách“ robota, ktoré cez vpichy v koži pacienta veľmi precízne vykonávajú samotný výkon v tele pacienta.
Výhody robotickej asistovanej chirurgie
- minimálna traumatizácia tkaniva
- presné a šetrné vedenie operácie
- výhoda minimálnych operačných komplikácií
- krátky pobyt v nemocnici
- rýchla rekonvalescencia s návratom k normálnemu životu
Aké nádory ním operujú
- prostaty
- obličiek
- krčka maternice
- hrubého čreva
- koreňa jazyka