4. Nezmyselné celoplošné testovania
Kritiku vláda zožala aj za celoplošné testovania, ktoré sa na Slovensku uskutočnili. Hoci sme boli zrejme jedinou krajinou na svete, kde sa naraz testovali všetci občania, dialo sa tak napriek nesúhlasu odbornej verejnosti. „Slovenská lekárska komora zastáva stanovisko, že testovať treba, ale len lokálne a v regiónoch s výrazne vyššou premorenosťou,“ uviedol jej prezident Marián Kollár ešte v januári. Kým premiér začiatkom roka tento projekt obhajoval ako jediné východisko zo zlej situácie, krivku sa nám výrazne zlomiť nepodarilo.
5. Faux pas doma aj vo svete
Hoci by mnohí čakali, že rok je dosť dlhá doba na naučenie sa protokolu, v prípade predsedu vlády to nie je vždy tak. Na poslednej návšteve u prezidentky Zuzany Čaputovej si sadol ako prvý a ju nechal stáť, navyše pri tom ukazoval nezmyselné gestá. Podarilo sa mu však zahviezdiť aj na medzinárodnej scéne. „Rozprávať francúzskemu prezidentovi o tom, že ho strihala dcéra, keď Macronov predchodca Hollande čelil škandálu, že chodil k drahému kaderníkovi. Nemiestne žarty smerom k Ukrajine, následný demarš, to je politická hanba.,“ vysvetľuje politológ Ján Beránek s tým, že často za neho musel hasiť situáciu minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
6. Prešľap na čele SIS
Mnohí odborníci už na začiatku upozorňovali, že dávať post šéfa SIS hnutiu Sme rodina s minulosťou Borisa Kollára sa nemusí vyplatiť. Len pred pár dňami sa tak objavil veľký škandál Matovičovej vlády, keď NAKA zatkla šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý je obvinený a sedí po verdikte súdu vo väzbe, na čo sa vzdal vedúceho postu tajných. „Oni vedeli, koho tam dávajú, viacerí sa vtedy divili. Nečudoval som sa preto ani veľmi, keď pre neho prišla NAKA, ale treba povedať, že z môjho pohľadu ide o vojnu vnútri policajného zboru,“ uviedol Ján Báranek. Denník SME informoval, že Pčolinský podľa prokuratúry vopred vedel o tom, že je v hľadáčiku polície pre úplatky a zisťoval informácie na policajtov, ktorí na neho boli nasadení. Deň pred zadržaním na tom malo pracovať 23 siskárov a dokonca fotiť policajta z NAKA, ktorý sledoval ich šéfa. Pčolinský svoju vinu popiera.
7. Nesprávame sa ako dobrí hospodári
Kým mnohí ľudia sa dostávajú na dno a pandémia ich zrazila na kolená, podľa analytikov zvyšovanie a zavádzanie nových sociálnych dávok v čase, keď máme rekordný schodok rozpočtu, nie je rozumné riešenie. „Je to neštandardné a je to známka nehospodárneho správania. Minister financií zruší bankový odvod aj preto, že nebol nadstavený kóšer predchadzajúcimi vládami, výpadok bol nahradený zvyšením dane z cigariet. My sme to kritizovali, pretože v rovnakej miere bola daň uplatnená aj na výrobky, ktoré sú menej škodlivé, teda bezdymové tabakové výrobky,“ myslí si analytik Radovan Ďurana.
Plusy
8. Uvoľnili ruky policajtom
Prišlo aj na nedotknuteľných ľudí a čistky sa začali robiť v policajnom zbore aj súdnictve. Do väzby sa dostali dovtedy vplyvní podnikatelia ako Zoroslav Kollár či Martin Kvietik. V cele skončili aj vysokí predstavitelia polície ako Tibor Gašpar či Peter Hraško. „Je strašne dôležité, že sa začali rozplietať všemožné kauzy, policajti majú uvoľnené ruky. Vytvorili podmienky policajtom a sudcom v tom význame, že nie sú na nich robené tlaky a môžu slobodne konať,“ povedal politický analytik Grigorij Mesežnikov.
9. Sulíkove kilečká a reforma justície
Z ekonomického hľadiska sa síce dá kritizovať pomalá pomoc podnikateľom v čase pandémie, podľa analytika INEES Radovana Ďurana sa však podarilo aj napriek ťažkej dobe presadiť osožné veci, napríklad formou Sulíkových kilečiek. „Ide o snahu o podporu podnikateľského prostredia a zefektívnenie procesov, čo vidíme napríklad pri zákone o EVČ, snaha presadiť znižovanie množstva regulácií,“ uviedol. Šéfka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková presadila ústavnou väčšinou justičnú reformu, na základe ktorej bude zmenená súdna mapa. Voči nej sa ozývajú aj kritici, no Kolíková je presvedčená, že týmto spôsobom sa obmedzia možné korupčné väzby v regiónoch.
Igor Matovič sa zapísal do povedomia ľudí aj tým, že mnohé rozhodnutia oznamuje cez sociálnu sieť. Práve z tohto jeho zvyku vyplýva aj kritika jeho koaličných partnerov, ktorí očakávajú predvídateľnosť a dodržiavanie dohôd. Pred pár mesiacmi sa mu tiež podaril trapas, keď pri príchode na európsky summit zaujal zlou angličtinou. Len prednedávnom zase nemiestne vtipkoval na adresu Ukrajiny, za čo sa musel ospravedlniť a urazil šéfku dozornej rady Európskej liekovej agentúry.