Protesty proti Netanjahuovi sa konajú každý týždeň už deväť mesiacov, aj keď v poslednom čase zoslabli - sčasti v dôsledku zimy i po vyhlásení predčasných volieb v decembri minulého roka. Sobotňajšie zhromaždenie v centre Jeruzalema bolo pritom najväčším za celé mesiace a akousi ukážkou sily pred voľbami.
Zástancovia protestného hnutia argumentujú, že Netanjahu nemôže pôsobiť ako premiér, pokým s ním prebieha proces pre obvinenia z korupcie. Mnohí tiež kritizujú jeho postup v boji proti pandémii koronavírusu.
Netanjahu dúfa, že ho k volebnému víťazstvu dovedie úspech rýchlej očkovacej kampane. Za necelé tri mesiace zaočkovali proti covidu približne tri štvrtiny dospelých obyvateľov krajiny a Izrael v posledných týždňoch znova otváral svoju ekonomiku. V súvislosti s koronavírusom však zomrelo vyše 6000 Izraelčanov, pričom hospodárstvo krajiny tvrdo zasiahli opakované lockdowny a miera nezamestnanosti je naďalej dvojciferná. Mnohí z protestujúcich prišli o prácu alebo sa ich podniky dostali do problémov, približuje AP.
Prieskumy naznačujú, že štvrté parlamentné voľby v Izraeli v priebehu dvoch rokov budú v utorok 23. marca veľmi tesné. Otázne je, či sa Netanjahuovi a jeho náboženským a nacionalistickým spojencom podarí získať väčšinu kresiel v 120-členom Knesete. Ak sa prieskumy potvrdia, Izrael by mohli čakať týždne náročných povolebných rokovaní či dokonca ďalšie hlasovanie, dodáva agentúra.