Vedcov však neprestávajú neustále prekvapovať. Sú známe svojimi kúskami, ktoré dokážu predviesť napríklad pri úteku zo zajatia. Zdá sa však, že je toho ešte veľa, čo o nich nevieme a čo sa od nich môžeme naučiť. Chobotnica je jedným z najzvláštnejších tvorov žijúcich v mori.
Ide o hlavonožca s typickými dlhými chápadlami, ktoré mu slúžia ako nohy i ruky. Veda zatiaľ objavila okolo 300 druhov chobotníc, ktoré obývajú tropické oblasti po celom svete. Dokážu meniť svoju farbu, vystreknúť na nepriateľa jed a v sebaobrane dokonca vyvinú vzhľadom na svoje telo mimoriadnu silu.
Na rozdiel od človeka či iných stavovcov majú však doslova mimozemsky pôsobiaci nervový systém, ktorý nie je centralizovaný. Znamená to, že neuróny, teda bunky, umožňujúce rozhodovať sa, majú nielen v hlave, ale aj v chápadlách. Keď sa chápadlo dotkne nejakého predmetu, môže sa samo rozhodnúť, ako bude reagovať, a to úplne nezávisle od hlavného mozgu.
Najnovšie objavy však ukazujú, že v prísavkách na chápadlách majú chobotnice aj bunky zvané chemotaktilné receptory, ktoré im umožňujú okolie či predmety v podstate očuchať. Chápadlo tak samo dokáže zistiť, či sa napríklad dotýka koristi a či má zaútočiť, alebo sa radšej stiahnuť. Odborníci tvrdia, že chobotnice prešli úplne odlišnou evolúciou a že pre nás majú pripravených ešte viacero prekvapení.