Na Slovensku existuje zhruba tristo sociálnych obecných podnikov, ale len jeden dostal minulý rok od premiéra dotáciu. Ako pokračovala organizácia, koncom novembra poslal zo svojej rezervy 15-tisíc eur na prevádzku výrobne cestovín a pečiva do zemplínskej obce Nižný Hrabovec.
"Starostkou dediny s 1600 obyvateľmi je Marcela Pčolinská, matka bratov Pčolinských. Najstarší Vladimír bol v čase poskytnutia dotácie šéfom tajnej služby, dnes je obvinený z korupcie. Jeho manželka Andrea, ako aj brat Peter sú poslancami za hnutie SME Rodina v národnom parlamente," napísala TIS.
Nie je jasné, prečo premiér obdaroval práve tento sociálny podnik. "Dotácie rezervy nemajú jasné pravidlá ani kritériá a za minulých premiérov boli zneužívané stranícky a politicky (spomeňme za všetky prípady dva, ktoré sme v Transparency odhalili - 20-tisícová dotácia pre "zázračného" maséra Kostku od premiéra Fica či 50-tisíc pre akciu časopisu Slovenka, ktorý krátko nato spravil predvolebný PR materiál pre Petra Pellegriniho). Dotácie boli bežne nadmerne prideľované obciam so starostami za vládnu koalíciu," doplnila organizácia.
Ako upozornila TIS, premiér Matovič sľúbil po voľbách spôsob prideľovania rezervy zmeniť, ale ani rok od prebratia úradu nové pravidlá neoznámil. Šéf jeho úradu Július Jakab, ktorý zmluvu s Pčolinskou podpísal, sa organizácii k otázkam o dotácii od minulého utorka napriek sľubu nevyjadril.
Vo februári bol k zmluve s Nižným Hrabovcom podpísaný dodatok, ktorý menil kupované položky. Vypadli viaceré stavebné prístroje a náradie, a naopak pribudla mraznička, rezač cestovín a ďalšie položky zdraželi.
Pčolinská bola starostkou obce v roku 2010-14, potom prehrala s kandidátkou Smeru, no v roku 2018 jej to vrátila. Komunálne voľby budú na jeseň budúceho roku.
"V Transparency opakovane apelujeme na to, aby bol tento systém dotácií zrušený, lebo na podporu akútnych aj bežných projektov existujú štandardné súťažné dotačné schémy s odbornými hodnotiteľmi, čím sa výrazne znižuje potenciál na politický klientelizmus či míňanie peňazí na neefektívne projekty," uzavrela organizácia.
Ako v reakcii pre TASR uviedol riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády (ÚV) SR Richard Pekar, zistenie TIS je omyl. Podľa jeho slov ide o prostriedky, ktoré rozdelil ešte bývalý premiér Peter Pellegrini. "Tieto záväzky z predošlej vlády musí ÚV SR uvoľniť, pretože mal na to predošlý premiér mandát. Súčasný premiér Igor Matovič nemôže už do rezerv udelených predošlým premiérom vstupovať, sú spracovávané a podpisované v gescii vedúceho úradu vlády, ktorý je povinný ich podpísať," uviedol.
Dodal, že Matovič uvoľnil prostriedky zatiaľ len pre obce zasiahnuté povodňami.
Starostka Marcela Pčolinská reagovala, že žiadosť o dotáciu podala obec ešte v roku 2019. Sociálny podnik Hrabovčan vznikol v tom istom roku s cieľom vyriešiť vysokú nezamestnanosť v obci, hlavne zo strany rómskeho etnika. "Prostredníctvom tohto podniku sme vytvorili podmienky pre zamestnanie znevýhodnených a zraniteľných osôb a začali sme poskytovať služby aj pre okolité obce a aj ďalším subjektom," uviedla v stanovisku.
Dôvodom, prečo požiadala o dotáciu ÚV SR, bolo, že dve žiadosti cez akčný plán okresu Vranov nad Topľou neboli úspešné. Menšia dotácia mala byť podľa Pčolinskej použitá na zakúpenie nevyhnutného náradia a vybavenia prevádzky. "Premiér Igor Matovič do tohto procesu nezasahoval, ani nemal o tom žiadne informácie," uzavrela.