Jedným z nich je školstvo, ktoré funguje viac ako rok v krízovom režime. Zatvorené školy pre pandémiu prešli na dištančné vzdelávanie, ktoré s ťažkosťami nahrádza bežné vyučovanie. Minister školstva Branislav Gröhling (46) tak rozhodol, že podobne ako minulý rok zruší maturitnú skúšku.
Už dlhšie je známe, že externá časť maturity sa nebude konať. Teraz k tomu pribudla aj interná časť. Známka z nej sa tento rok vypočíta podľa priemeru známok žiakov za ich celé štúdium na strednej škole. Maturanti tak dostanú známky na maturitnom vysvedčení podľa výsledkov ich práce. Stredoškoláci sa taktiež nezúčastnia ani na písomnej forme tejto časti maturity, keď mali písať slohovú prácu. Tohtoročné skúšky sa preto budú podobať na tie z minulého roka, ktoré tiež zasiahla pandémia.
Gröhling to odôvodňuje tým, že prebieha intenzívna druhá vlna koronavírusu a ťažko predvídať epidemiologickú situáciu v ďalších týždňoch. Problémom tiež je, že sa prerušila dochádzka do škôl. „Epidemiológovia ešte stále neschválili otvorenie internátov. Navyše pre zlú pandemickú situáciu sa viaceré školy na Slovensku uzatvorili na dlhší čas. To všetko komplikuje maturantom situáciu a ich prípravu na skúšky,“ uviedol Gröhling.
Prepočet známok
V praxi tak nastane tzv. administratívna maturita - výsledky určia školy aritmetickým priemerom z výsledkov žiaka počas celého štúdia na strednej škole. Priemer známok sa vypočíta zo všetkých koncoročných vysvedčení žiaka a z posledných dvoch polročných vysvedčení. Žiak, ktorý má záujem prejsť klasickou maturitou, napríklad aby dostal lepšiu známku, môže požiadať o tradičnú formu ústnej maturity. Podľa ministra je teraz na riaditeľoch, aby do tretieho mája určili skupiny príbuzných predmetov, ktoré sa budú počítať do výslednej známky.
Do úvahy sa berú koncoročné známky zo všetkých ročníkov pri 4-ročných a 5-ročných programoch a následne aj polročné známky z posledných dvoch rokov. Celkovo ide o štyri povinné predmety a všetci žiaci dostanú známky. Ak má žiak piaty alebo šiesty dobrovoľný predmet, tak maturuje z neho ústne - po 31. máji. Do 30. apríla však môže zrušiť skúšku z dobrovoľného predmetu.
„Známka žiaka na maturite tak bude odrážať celé 4 roky jeho práce a jeho kontinuálne výsledky počas celého štúdia na strednej škole. Títo žiaci sa učili počas celého štúdia, boli 4 roky preverovaní, známkovaní a hodnotení a pripravovali sa či už na ďalšie štúdium alebo na prácu. Tieto roky sa premietnu do ich výsledného hodnotenia. Podobný prístup pre nepriaznivú pandemickú situáciu zvolili krajiny, ako sú Írska republika, Severné Írsko, Wales či Škótsko,“ doplnil Gröhling.
Podľa Gröhlinga bude v tejto súvislosti potrebné uvažovať o forme ukončovania stredoškolského štúdia do budúcnosti. Konkrétne je podľa ministra vhodné uvažovať nad tým, či by sa priemerná známka zo štúdia nemala započítavať do maturitnej známky. „Alebo či by maturita nemohla prebiehať inou formou, napríklad formou samostatnej práce a projektu,“ konštatoval.
Ako to má fungovať
• do 3. mája určia riaditelia príbuzné predmety, ktoré sa budú započítavať do výslednej známky
• do úvahy sa berú koncoročné známky zo všetkých ročníkov pri 4-ročných a 5-ročných programoch a následne aj polročné známky z posledných dvoch rokov
• pri 8-ročných programoch budú posudzované posledné štyri ročníky a polročné známky z posledných dvoch ročníkov
• do 10. mája bude koncoročná klasifikácia vrátane komisionálnych skúšok a žiaci dostanú spriemerovanú známku do 19. mája
• pokiaľ so známkou nebude žiak súhlasiť, môže ísť na normálnu ústnu maturitu
• dobrovoľné predmety si môže zrušiť, alebo normálne absolvovať maturitu po 31. máji