Na obežnú dráhu vyniesla v poradí druhý slovenský satelit nazvaný GRBAlpha, určený aj na pozorovanie zábleskov gama žiarenia. Pôvodne mal odštartovať v sobotu, no kvôli technickým problémom štart odložili o 24 hodín, následne sa to zopakovalo a raketa opustila zem až v pondelok.
Za projektom stoja talenty Leteckej fakulty Technickej univerzity Košice. Koordinátor projektu Miroslav Šmelko dohliadal aj na inštaláciu satelitu do modulov vesmírnej rakety v Moskve. Do kazachstanského Bajkonuru priletel pred týždňom, aby mohol sledovať prípravy a prípadne riešiť problémy. Štart rakety s 38 satelitmi na palube bol naplánovaný na sobotu, no museli ho odložiť.
„Boli sme už na pozorovacom mieste, kde sa na štart prišlo pozrieť aj 5 plných autobusov detí z okolitých škôl. Asi 30 minút pred štartom oznámili, že odlet bol odložený o 24 hodín. Malo ísť o poruchu, neskôr sa zistilo, že nastal problém s elektrickým napájaním,“ uviedol s tým, že došlo ešte k jednému posunu, a tak vzlietla až v pondelok. „Štart bolo rýchly. Stáli sme ďaleko, v tele ste cítili vibrácie motorov. Raketu sme videli asi 10 sekúnd, potom zmizla v oblakoch. Chvíľu na to prepukli búrlivé ovácie,” prezradil Šmelko.
V pondelok o 10. hodine bola raketa už v polovici druhého obletu Zeme a vypustila kórejský poltonový satelit. „Slovenský satelit vypustí na konci tretej orbity. Očakávame, že okolo 12. hodine slovenského času sa zapne a začne vysielať,” dodal.
Spojenie však budú môcť overiť až okolo polnoci, keď sa objaví na horizonte po prílete spoza odvrátenej strany planéty. „Očakávame, že druhý slovenský satelit GRBAlpha bude na obežnej dráhe aspoň 2 roky, podobne ako prvý satelit skCUBE,“ uzavrel Šmelko s tým, že GRBAplha skonštruovali zo súčiastok v hodnote približne 100-tisíc eur.
Satelit GRBAplha
Je registrovaný ako Zariadenie amatérskej družicovej služby, nakoľko pracuje v rádioamatérskom pásme. V oblasti vedeckej činnosti sa zameria hlavne na pozorovanie zábleskov gama žiarenia, ktoré vznikajú pri gravitačnom zrútení na konci života masívnych hviezd alebo pri zrážkach neutrónových hviezd, ktoré vytvárajú aj pozorovateľné gravitačné vlny. Od tejto misie očakávajú potvrdenie predpokladu možnosti detekcie gama zábleskov pomocou detektora na satelite.