Možné je, že celá situácia dospeje do štádia, že veľkú moc bude mať v rukách prezidentka Zuzana Čaputová (47). Tá v súčasnosti môže najmä apelovať na rýchle vyriešenie koaličných hádok, no veľké právomoci získava, keď svoju funkciu definitívne položí premiér a s ním tak automaticky padá celá vláda. Nový Čas zosumarizoval, čo sa najbližšie dni môže diať.
1. Vznikne trojkoalícia OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí
Jedným z reálnych scenárov stále zostáva, že Za ľudí zostanú vo vláde a pristúpia na podmienky Matoviča, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga odídu zo svojich funkcií. V tom prípade by sa menil aj premiér a nastúpil by nový, zatiaľ čo Matovič by mohol sedieť vo vláde ako minister.
Takáto koalícia by mala mať 80 poslancov, avšak nemohla by sa rozpadnúť strana Za ľudí, čo reálne hrozí. Po SaS by však zostali voľné ministerstvá, ktoré by si medzi sebou delili ostatné tri strany a tak by Za ľudí získali ďalšie dôležité kreslo, ktoré by ich mohlo zjednotiť a presvedčiť na pokračovanie vo vláde.
2. Menšinová vláda
Stále môže fungovať aj menšinová vláda. Tá by bola náročná v tom, že Igor Matovič ako jej predseda by musel hľadať pre zákony podporu u nezaradených poslancov, prípadne u odídencov z koalície. Tento variant zatiaľ oficiálne nepreferuje ani potenciálny partner Matoviča Boris Kollár a jeho Sme rodina. Pokiaľ by Matovič nepodal demisiu, čo v tomto prípade nemusí, tak by vláda pokračovala ďalej. Prezidentka by mohla zasiahnuť až vtedy, ak by parlament bol tri mesiace nefunkčný a rozpustiť ho.
3. Matovič ustúpi a bude pokračovať štvorkoalícia
V súčasnosti je tento scenár pomerne málo pravdepodobný, keďže SaS a OĽaNO nevedia nájsť prienik vo svojich požiadavkách. Ak by však odišli Matovič aj Sulík z vlády a liberáli by si nechali zobrať jedno ministerstvo, tak by mohla pokračovať vláda zložená z celej štvorice. Karty by sa rozdávali nanovo a strany by si opätovne delili vládne posty, pričom niektorí ministri by zostali, iní by sa vymenili.