Chvíľku si počkáte, domácnosti dostanú tento rok vyúčtovanie za tieto položky o dva mesiace neskôr. Prehľad, koľko tepla a teplej vody ste minuli, tak nedostanete do konca mája, ale do konca júla. Podľa odborníkov môže byť účet za teplo za rok 2020 vyšší, a to z dôvodu pandémie a následného home office. Pri práci z domu sme totiž minuli hlavne viac teplej vody ako v bežnom roku. Účty za teplo tak môžu byť vyššie zhruba o 5 percent.
Výrobcovi tepla platí každá domácnosť dve položky – za teplú vodu a za kúrenie. Na cene tepla sa podieľajú pomerom 40 % (teplá voda) k 60 % (kúrenie). Náklady stúpnu hlavne za vyššiu spotrebu vody. Na jedného člena domácnosti predstavujú ročné výdavky na ústredné kúrenie a teplú vodu 129 eur.
V krajských mestách je to ale až 267 eur, v okresných mestách 198 eur. Ročné náklady na trojčlennú domácnosť tak vyjdú na 600 eur. To sa ale týka novostavieb, pri starých bytoch sú náklady na teplo a teplú vodu aj 750 eur. Za teplú vodu teda platíme ročne od 240 do 300 eur a jeden dospelý človek spotrebuje ročne 16 kubíkov vody.
Práve odčítať spotrebu vody však majú v súčasnosti kvôli pandémii tí, ktorí sú za to zodpovední – rozpočítavatelia. Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody Slovenska bola nútená požiadať ministerstvo financií o možnosť zasielať vyúčtovania neskôr. Dôvod? Komplikácie pri odpočtoch, výpadok pracovníkov a nevpúšťanie odpočtárov do domácností z dôvodu strachu majiteľov nehnuteľností. Pritom 30 percent meračov tepla na Slovesnku treba odčítať priamo na mieste.