Lídri krajín EÚ majú tento týždeň rozhodnúť o zákaze vývozu vakcín mimo územia Únie. Ohrozená sa cíti najmä Veľká Británia.
Dôsledné dodržiavanie politiky „EÚ na prvom mieste“ požadujú najmä Nemecko a Francúzsko a pripojila sa k nim aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen. O zákaze chcú lídri EÚ diskutovať vo štvrtok. Britský premiér Boris Johnson ich chce ešte pred tým obvolať a osobne presviedčať, aby to nerobili.
Zastavenie európskeho dovozu vakcín by totiž spomalilo britský očkovací program o mesiac až dva. Z Británie sa ozývajú politici i médiá, že takýto zákaz by bol nemorálny a EÚ by pred celým svetom postavil do zlého svetla. Je jasné, že každý by chcel byť zaočkovaný ako prvý, no ak odhliadneme od emócií, fakty hovoria jasne v prospech únie.
Za posledných 6 týždňov bolo z územia EÚ vyvezených 41 miliónov dávok vakcín do 33 krajín. Z toho 10 miliónov dávok išlo do Veľkej Británie. Na britskom území sú tri závody firmy AstraZeneca a EÚ očakávala dodávky aj z týchto fabrík. No z Británie neprišla do EÚ ešte ani jedna dávka. Pre Britániu výrobcovia doposiaľ dodávky nekrátili, pre Európu opakovane. Britskí politici hovoria o morálke a tvrdia, že oni vývoz nezakazujú.
Predseda Európskej rady Charles Michel však naznačil, že vývoz sa dá zamedziť aj inak, nielen písomným zákazom. Zaujímavé je, že v USA platí už od čias kórejskej vojny zákon, ktorý nedovoľuje vývoz vakcín bez súhlasu federálnej vlády. Z amerických závodov do Európy tiež neprišla žiadna dávka, túto politiku USA Británia nijako nekritizuje, ak však chce EÚ uplatniť to isté, je to zrazu problém.
Aj firma AstraZeneca sa v tomto spore pridala na stranu britskej vlády. Tvrdí, že v EÚ leží ladom až 12 miliónov nevyužitých dávok jej vakcíny. To je pravda – väčšina z toho je však určená na očkovanie druhou dávkou. Krajiny si na tento účel radšej robia zásoby v situácii, keď výrobca nedodržiava termíny a bez varovania kráti už aj tak skrátené dodávky – ktoré sú navyše už zaplatené vopred.
Úspešné testy AstraZenecy v USA
V USA, Čile a v Peru sa 32 000 dobrovoľníkov zúčastnilo na testoch vakcíny AstraZeneca. Okrem účinnosti sa zameriavali na bezpečnosť. Neobjavili sa žiadne problémy s krvnými zrazeninami. Vakcína dokázala na 79 % zabrániť ochoreniu a na 100 % zabrániť vážnejšiemu priebehu a hospitalizácii. Čo je dôležité, na rozdiel od predchádzajúcich štúdií až pätina dobrovoľníkov bola vo veku nad 65 rokov a u nich boli výsledky rovnaké ako pri mladších. AstraZenecu by tak mali schváliť na použitie aj v USA a zároveň by to malo upokojiť niektoré európske krajiny, ktoré mali o tejto vakcíne pochybnosti.