Nimi totiž Čína reagovala na sankcie, ktoré voči štyrom čínskym predstaviteľom a jednému právnemu subjektu v pondelok prijala EÚ v súvislosti s represiami Pekingu voči ujgurskej menšine, pripomínajú agentúry Reuters a AFP.
"Slová čínskeho veľvyslanectva vo Francúzsku a kroky Číny zamerané proti zvoleným europoslancom, výskumníkom a diplomatom sú neprípustné," napísal v pondelok na Twitteri francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.
Podľa agentúry Reuters bol čínsky veľvyslanec vo Francúzsku Lu Ša-jie predvolaný francúzskym rezortom diplomacie aj vlani v apríli, a to pre príspevky a tvíty čínskeho veľvyslanectva, ktoré obhajovalo reakciu Pekingu na pandémiu a naopak kritizovalo zvládanie pandémie Západom. Podľa čínskeho veľvyslanectva sa má Lu Ša-jie v utorok dostaviť na francúzske ministerstvo zahraničných vecí, aby hovoril o spomínaných sankciách aj otázkach týkajúcich sa Taiwanu.
Ako pripomína agentúra AFP, Lu Ša-jie je známy svojimi agresívnymi a otvorenými komentármi na twitterovom účte čínskeho veľvyslanectva. Nedávno kritizoval niekoľko ľudí vrátane Antoina Bondaza, experta na Čínu pôsobiaceho v jednom francúzskom think-tanku. Lu Ša-jie sa na jeho adresu od piatkua hrubo vyjadroval po tom, čo sa Bondaza sťažoval, že Čína vyvíja nátlak na francúzskych zákonodarcov v súvislosti s ich plánovanou návštevou Taiwanu.
Francúzsky rezort diplomacie vyhlásil, že čínskemu veľvyslancovi preto pripomenie "základné pravidlá stanovené vo Viedenskom dohovore o diplomatických stykoch ...ktoré má veľvyslanectvo prísne dodržiavať".